V Izraeli se možná nepovede prodloužit lockdown

Kvůli sporům uvnitř izraelské vládní koalice se ve čtvrtek nepodařilo prodloužit v Izraeli národní lockdown vyhlášený kvůli koronaviru, jehož platnost vyprší v neděli o půlnoci. Ministr zdravotnictví Juli Edelstein dnes vyzval Izraelce, aby opatření dodržovali i v případě, že se uzávěru včas nepodaří prodloužit. Informoval o tom deník The Times of Israel. Izrael, označovaný za světového lídra v očkování, se stále potýká s velkým růstem nákaz koronavirem.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

"Kvůli politickým hrám skončí lockdown, omezení budou zrušena a anarchie bude slavit. Stát Izrael se stane nekontrolovatelným inkubátorem koronaviru," varoval dnes izraelský ministr zdravotnictví. Vyzval také obyvatele Izraele, aby opatření dál dodržovali. Posléze místní média napsala, že parlament zasedne v neděli odpoledne, takže by se schválení prodloužení mohlo stihnout.

Necelé dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, plánovanými na 23. března, se ve čtvrtek strany vládní koalice neshodly na prodloužení přísných protikoronavirových omezení. Obě s ním sice souhlasí, ale šéf strany Modrá a bílá a ministr obrany Benny Ganc podle deníku The Times of Israel podmiňuje prodloužení schválením vyšších pokut za porušování omezení. Proti tomu je ale ultraortodoxní komunita, která léta pomáhá držet premiéra Benjamina Netanjahua u moci a která lockdown porušuje.

Epidemická situace v Izraeli se i přes přísná opatření nelepší, poměr pozitivních testů na koronavirus se pohybuje kolem devíti procent, zatímco při předchozích lockdownech to bylo kolem jednoho procenta, napsal dnes deník The Times of Israel. Podle ministerstva zdravotnictví je hlavní příčinou britská mutace viru, která je odhadem za 70 procenty nákaz.

K šíření přispívá ale i nedodržování uzávěry v ultraortodoxní komunitě, kde jsou stále otevřené školy, konají se tam velké svatby a další různé oslavy. Podle agentury AP experti odhadují, že se tato komunita, která tvoří asi 12 procent izraelské populace, podílí zhruba 40 procenty na nových případech nákaz. Netanjahuovi se zatím nedaří přimět členy této komunity k dodržování opatření ani jednáním, ani nasazením policie, uvedla AP. Dochází i ke střetům některých členů této komunity s policií.

"Netanjahu doufá, že Izrael bude první oočkovanou zemí na světě a že bude moci otevřít ekonomiku všem, ultraortodoxním i ostatním, a pak bude problém zapomenut," citovala AP Mošeho Klughafta, kterým byl Netanjahuovým poradcem ve volebních kampaních. "Pokud se ale současný problém nepodaří (do voleb) vyřešit, bude mít Netanjahu velké potíže," dodal Klughaft.

Devítimilionový Izrael začal s očkováním 19. prosince a dosud aplikoval první dávku vakcíny asi 2,9 milionu lidí, obě potřebné dávky dostalo na 1,6 milionu obyvatel země.

Témata: Izrael | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama