V Izraeli se opět demonstrovalo. Poprvé se přidali živnostníci, chtějí odchod Netanjahua

Tisíce Izraelců přišly ve čtvrtek večer na demonstrace proti vládě a premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. V Tel Avivu se k demonstrujícím poprvé připojili i živnostníci a obchodníci nespokojení s uzávěrou vyhlášenou kvůli koronaviru.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Izraelci požadují Netanjahuovu rezignaci kvůli korupčním skandálům, za něž je souzen. Protesty se konají několik měsíců, největší bývají v sobotu, ale lidé vycházejí do ulic už od čtvrtka.

Na telavivské náměstí Jicchaka Rabina přišlo i několik set živnostníků a obchodníků. Protestovali proti vládní ekonomické politice v době epidemie. "Nedemonstrovali jsme v době uzávěry, nechtěli jsme se shromažďovat v době, kdy lidé museli být doma," řekl jeden z účastníků této skupiny Dogan Soffer. Podle něj vláda slíbila pomoc určitým podnikatelským odvětvím, ale sliby nesplnila. Na telavivské akci byli také sportovní trenéři a jeden z nich požadoval, aby vláda povolila fotbalové tréninky.

Velký protest se konal i v Haifě a menší pak v dalších městech. V Jeruzalémě se sešli lidé v menších skupinách na několika místech. Hlavní akce svolaná do parku Nezávislosti se nekonala, protože ji policie nepovolila, jelikož k ní nedalo souhlas ministerstvo zdravotnictví.

Ve městě Holon vyšli do ulic s vlajkami vládní strany Likud Netanjahuovi stoupenci. Zklidnit je přijel poslanec za centristickou stranu Ješ Atid Joel Razvozov, ale lidé na něj volali: "Ty nejsi Žid, ty zmetku, co nenávidí Izrael." Podle serveru The Times of Israel naráželi na to, že je Razvozov ruský imigrant. Účastníci akce v Holonu obviňovali ty, kdo chodí na protivládní protesty, že jsou "zástupci teroristického Islámského státu a zrádci".

V Tel Avivu zatkli policisté 18letého mladíka, který kolem demonstrantů objížděl na skútru a vzbudil podezření detektivů. Měl u sebe slzný plyn a šroubovák.

Čtvrteční protesty se podle izraelských sdělovacích prostředků obešly bez násilí a lidé se většinou do půlnoci rozešli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Turecký novinář Baransu dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné…

24.11.2020 07:22 Istanbulský soud dnes vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua,…

Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

23.11.2020 20:06 Aktualizováno Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama