V Izraeli zněly sirény za oběti holokaustu. Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha, řekl Rivlin

V Izraeli se v pondělí večer konaly hlavní vzpomínkové obřady za oběti holokaustu. Připomínka vraždění Židů za 2. světové války má letos netradiční podobu, všichni řečníci mluvili v soukromí a lidé je mohli sledovat na televizních obrazovkách. Každoročně v tomto dni zažehává šest přeživších nacistického vyvražďování pochodně, letos mezi nimi byli i dva pamětníci z Československa.

Reuven Rivlin

Hlavní ceremonie se koná vždy večer prvního dne připomínky v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem. Na té letošní zazněly předtočené projevy politiků, které vysílala televize.

Letošek je připomínkou 75. výročí konce holokaustu. Prezident Reuven Rivlin řekl, že je pro Izraelce povinnost připomínat si genocidu šesti milionů Židů. "Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha. Naši bratři a sestry v údolích pekla, v rozpadajícím se světě postrádajícím solidaritu denně čelili smrti, ale riskovali své životy, aby zachránili ty nejslabší mezi nimi. Dokázali, že i v nejtěžší době je třeba zvolit si lidskost, zachovat hlavní židovskou hodnotu života, vzájemnou odpovědnost," řekl.

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael vždy v tento den objímá ty, kteří přežili, avšak letos to osobně není možné. Řekl, že někteří lidé považují současnou epidemii koronaviru za největší globální výzvu od 2. světové války. Netanjahu se ale domnívá, že epidemie se s holokaustem nedá ani v nejmenším srovnávat. "Čelíme nyní mnoha výzvám, ale ať se na ně podíváme odkudkoli, se systematickým a ďábelským vyvražděním šesti milionů lidí se to nedá srovnat," řekl premiér.

K další tradici připomínkového dne patří zažehnutí šesti pochodní. Je k tomu povoláno vždy šest lidí, kteří holokaust přežili. Jak uvedl server The Times of Israel, letos mezi nimi byli také Lea Miriam Reuveniová a Avraham Karmi z někdejšího Československa. Další byli z Maďarska, Polska, Libye a Litvy. Zažehnutí ohňů bylo natočeno také s předstihem a svědectví přeživších byla promítnuta během obřadu na obrazovkách.

Dnes dopoledne se na dvě minuty v celé zemi rozezněly na připomínku obětí holokaustu sirény. Jako každý rok se všichni zastavili tam, kde právě byli, řidiči vystoupili z aut a postáli se skloněnou hlavou. Následně v parlamentu vystoupil jeho nynější předseda Benny Ganc. Vzpomenul na své předchůdce Davida Šilanského a Šhevacha Weisse, kteří zákonodárný sbor řídili postupně v letech 1988 až 1996. Oba patřili k přeživším holokaustu. Ganc ve svém proslovu vzpomenul i na své už zemřelé rodiče, kteří rovněž patřili k přeživším.

zdroj: YouTube

Ganc v pondělí podepsal s Netanjahuem dohodu o společné vládě. V projevu vyzval Izaelce k jednotě. Země podle něj musí posílit svou vojenskou i morální sílu. "Žádné ´my a oni´, žádné tábory, které si přejí pád těch druhých. Toto je mé politické poselství. Řídím se jím, abych ochránil demokracii, protože věřím, že je zdrojem naší společenské síly," řekl Ganc.

V Izraeli stále žije asi 180.000 těch, kteří holokaust zažili, a podobný počet je jich jinde na světě. Pamětníci holokaustu jsou ale také mezi více než 180 lidmi, kteří v zemi zemřeli s nemocí covid-19.

K přeživším patří sedmaosmdesátiletá Aviva Blumová-Wachsová, která žila ve Varšavě. "Byli jsme zavření v ghetu, neměli jsme jídlo, nebyl telefon. Panoval strašný strach z toho, co se děje venku. Teď není čeho se bát. Musíme prostě jenom zůstat doma. Je to něco úplně jiného," řekla k současné epidemii.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje