Další vlna koronaviru na Blízkém východě: Počet nakažených a mrtvých roste

V Izraeli za minulých 24 hodin přibylo téměř 1000 nových lidí nakažených koronavirem. Tento údaj v zemi každodenně stoupá a vláda jedná o zpřísnění ochranných opatření. Nově ohlásila uzávěru tří čtvrtí v jihoizraelském Ašdodu a stejného počtu částí středoizraelského Lodu. Platit má do 9. července. Zrychlení výskytu nákazy hlásí také palestinský Západní břeh Jordánu.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V Izraeli se dosud nakazilo přes 26.400 lidí, z nich 966 za minulý den; 324 lidí zemřelo. Z více než 8600 stále aktivních případů je 54 lidí ve vážném stavu. Už v úterý vláda snížila povolenou účast na společných akcích.

Ministr zdravotnictví Juli Edelstein se domnívá, že v Izraeli začíná druhá vlna nákazy. Izraeli se podařilo v květnu snížit počty nakažených díky několikatýdenní přísné uzávěře. Po uvolnění a obnově ekonomické aktivy ale čísla začala rychle stoupat. Dnes se mají znovu sejít ministři k rozhodnutí o případných nových omezeních.

Ve středu večer parlament obnovil povolení, aby kontrašpionáž Šin Bez obnovila program sledování občanů, což má pomoci varovat všechny, kdo přišli do styku s nakaženými. Povolení pro policii platí tři týdny. Server Ynet napsal, že by měli ministři hlasovat o snížení návštěvnosti barů, restaurací a společných akcí na 50 lidí.

"Počty se zvyšují a na obzoru není nic, co by tomu zabránilo, pokud okamžitě nepřikročíme k něčemu zásadnímu," sdělil premiér Benjamin Netanjahu.

O pandemii dnes jednali předsedové vlád zemí, které na ni reagovaly od počátku rychle. Mezi účastníky videokonference byl podle agentury APA kromě Netanjahua i český premiér Andrej Babiš. Jejich rakouský protějšek Sebastian Kurz současnou situaci charakterizoval jako "tahací harmoniku". Řekl, že všechny státy čelí stejnému problému a citoval Netanjahua, který situaci označuje za tahací harmoniku. Kurz řekl, že po úspěchu ve zvládnutí epidemie může následovat další vlna.

Na palestinských územích počty nakažených zpočátku přibývaly pomalu, tento týden však samospráva Západního břehu Jordánu hlásí denní nárůst v řádu stovek. Vyhlásila pětidenní uzávěru na Západním břehu, která má začít v pátek a bude se týkat všech jeho částí; otevřeny mohou zůstat pouze obchody s nezbytným zbožím a lékárny. Doma mají zůstat i zaměstnanci veřejné správy. Na Západním břehu zaregistrovali 2686 nakažených, z nichž 2226 je aktivních. Téměř 80 procent případů přibylo v minulých čtrnácti dnech. Na Západním břehu Jordánu zemřelo sedm pacientů, z nich tři tento týden. V Pásmu Gazy mají 72 nakažených a jednoho mrtvého.

S koronavirem v Íránu zemřelo už více než 11.000 lidí. Rostou také počty infikovaných a hospitalizovaných. S odvoláním na dnes zveřejněné údaje íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AFP.

Za uplynulých 24 hodin v Íránu podle mluvčí ministerstva zemřelo 148 lidí s koronavirem, čímž celkový počet úmrtí pacientů s covidem-19 v zemi vystoupil na 11.106. Nákaza se tam již potvrdila u 232.863 lidí, nejnovější nárůst infikovaných přitom činil 2652. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedla, že bohužel také stoupá počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 ve většině íránských provincií.

Podle oficiálních statistik se Írán potýká s nárůstem počtu nově infikovaných od počátku května, což se v uplynulých dnech také projevilo na křivce nárůstem počtu zemřelých. Děje se tak poté, co země začala v polovině dubna postupně uvolňovat opatření zavedená s cílem dostat šíření nemoci pod kontrolu.

Íránské úřady opakovaně pohrozily, že opatření opět zavedou, pokud obyvatelé nebudou dodržovat pokyny ministerstva zdravotnictví. Islámská republika tak zůstává koronavirem nejpostiženější Blízkém východě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Libanonu odletěly vojenské speciály, přivezou české hasiče

11.08.2020 10:32 Aktualizováno Do Libanonu dnes v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český…

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj, vezl zbraně pro armádu USA

11.08.2020 07:46 Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro…

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama