V Jemenu se dohodli na klidu zbraní

Jemenská vláda se s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní, přičemž se obě strany zavázaly, že zahájí v Saúdské Arábii rozhovory o uvedení mírové dohody do praxe. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval velvyslanec Saúdské Arábie v Jemenu.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Velvyslanec Muhammad Džábir na twitteru uvedl, že se vláda s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní v jižní provincii Abján a na zklidnění situace v dalších regionech. Zároveň mají obě strany v plánu zahájit rozhovory o uplatnění takzvané Rijádské dohody, do nichž budou zapojeny komise složené ze zástupců obou stran.

Separatistická Jižní přechodná rada (STC) vyhlásila 25. dubna autonomii v jižních provinciích a v přístavním městě Adenu, kde přechodně sídlí mezinárodně uznávaná jemenská vláda, kterou koncem roku 2014 vyhnali z hlavního města Saná šíitští separatisté známí jako Húsíové. Kroky separatistů ještě více zkomplikovaly dosažení příměří ve válkou zmítané zemi.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

V konfliktu přišlo podle nevládní organizace Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) o život 112.00 lidí včetně 12.000 civilistů. Bombardování a pozemní boje zničily tisíce domů a zhruba polovina jemenských nemocnic není schopna běžně fungovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 17:22 Aktualizováno Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy