V Jemenu začala největší výměna zajatců v tamní válce, potrvá dva dny

V Jemenu dnes začala největší výměna zajatců v této válkou sužované arabské zemi, znesvářené strany by si během ní měly vyměnit na 1080 zajatců. Podle televize Al-Džazírá se má výměna uskutečnit dnes a v pátek. Agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa uvedla, že ze dvou letišť v Jemenu už odletěla nejméně dvě letadla se zajatci. Výměna byla dohodnuta minulý měsíc ve Švýcarsku.

Jemen
doporučujeme

"Právě vzlétlo letadlo ze Saná. Operace, která je velmi důležitá pro velmi mnoho rodin, už probíhá," citovala dnes Reuters regionálního šéfa Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) Fabrizia Carboniho. Svědkové Reuters řekli, že letadla startují už z metropole Saná, ovládané povstalci, i z letiště v Sajúnu, které je v oblasti kontrolované vládou.

Znesvářené strany jemenského konfliktu, který trvá od roku 2014, se na této další výměně vězňů dohodly koncem září ve Švýcarsku na jednáních, která zprostředkoval zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths. Podle této dohody má být propuštěno 1081 vězňů. Šíitští povstalci, podporovaní Íránem, propustí na 400 zajatců, včetně 15 saúdských Arabů a čtyř Súdánců, a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, podporovaná sunnitskou Saúdskou Arábií, propustí 681 zajatců.

Už v noci na dnešek agentura Reuters informovala, že šíitší povstalci ve středu propustili dva Američany - humanitární pracovnici Sandru Loliovou, která v zajetí rebelů zhruba tři roky, a podnikatele Mikaela Gidadu, jehož drželi rok. Jejich propuštění spolu s repatriací těla dalšího Američana Bilala Fateena vyjednal Omán a Saúdská Arábie. Výměnou za to odvezl Omán domů na 250 Jemenců, příznivců šíitských povstalců. Řada z nich uvázla v Ománu poté, co tam podstoupila léčení.

Jemenská válka trvá od roku 2014 a podle OSN způsobila největší humanitární krizi na světě. Zemřelo v ní přes 100.000 lidí a více než polovina z celkových 30 milionů obyvatel je podle OSN závislá na humanitární pomoci. Boje přispěly také k šíření cholery a dalších nemocí.

Války v zemi využili i jemenští separatisté, působící na jihu a požadující autonomii. Část území v Jemenu ovládají i teroristické skupiny napojené na Al-Káidu či organizaci Islámský stát (IS).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama