V Jeruzalémě byl odhalen památník obléhání Leningradu, Putin vyzdvihl roli Rudé armády za války

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který připomíná více než dvouleté obléhání sovětského Leningradu (dnešního Petrohradu) nacisty za druhé světové války.

Vladimir Putin
doporučujeme

Předtím při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem označil holokaust za "společnou tragédii" a řekl, že 40 procent Židů zavražděných během druhé světové války tvořili sovětští občané. Historici přitom uvádějí, že ze Sovětského svazu pocházel zhruba jeden milion z celkových šesti milionů zabitých Židů, upozornila agentura AP.

"Sověti a Rusové zažili během války mnoho utrpení," řekl Putin. "Rudá armáda nejen že osvobodila (vyhlazovací tábor) Osvětim, ale významným dílem přispěla i k vítězství nad nacisty," citoval ruského prezidenta deník Haarec.

V projevu před památníkem, který má podobu hořící svíce, Putina podpořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že obyvatelé Leningradu dali světu lekci v "odvaze a nezdolnosti". "Budeme si navždy pamatovat, že to byli vojáci Rudé armády, kteří otevřeli brány Osvětimi," dodal.

Agentura DPA rovněž upozornila na věty, které ruský prezident zapsal do pamětní knihy fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě. "Existují tu pokusy překrucovat pravdu ohledně druhé světové války a ospravedlňovat agresory a jejich pomocníky. Hanobí se a ničí památníky válečných osvoboditelů," napsal Putin.

Podle AP mohou být Putinova slova chápána jako další příspěvek k současnému sporu o výklad historie, který spolu vedou Moskva a Varšava. Polský premiér tento týden znovu odsoudil opakované pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války a ne jako oběť. Tento spor zasáhl i do programu světového fóra o holokaustu, protože pozvánku na něj odmítl polský prezident Andrzej Duda. Fakt, že na pietní akci promluví Putin a nikoli zástupce Polska, považuje Duda za urážlivý.

Spory s Ruskem ohledně válečných památníků má i Česko. Loni například radnice Prahy 6 rozhodla o přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Vlnu rozhořčení v Rusku vzbudil i záměr zastupitelstva pražských Řeporyjí zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Moskva vlasovce považuje za válečné zločince.

Putin dnes se zástupci Izraele hovořil i o případu izraelské občanky Naamy Issacharové odsouzené v říjnu loňského roku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Ruský prezident matce vězněné Izraelky slíbil, že "všechno bude v pořádku".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama