V Jeruzalémě byl odhalen památník obléhání Leningradu, Putin vyzdvihl roli Rudé armády za války

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který připomíná více než dvouleté obléhání sovětského Leningradu (dnešního Petrohradu) nacisty za druhé světové války.

Předtím při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem označil holokaust za "společnou tragédii" a řekl, že 40 procent Židů zavražděných během druhé světové války tvořili sovětští občané. Historici přitom uvádějí, že ze Sovětského svazu pocházel zhruba jeden milion z celkových šesti milionů zabitých Židů, upozornila agentura AP.

"Sověti a Rusové zažili během války mnoho utrpení," řekl Putin. "Rudá armáda nejen že osvobodila (vyhlazovací tábor) Osvětim, ale významným dílem přispěla i k vítězství nad nacisty," citoval ruského prezidenta deník Haarec.

#Russia's President #Putin speaking now at World Holocaust Forum (#WHF2020JLM). pic.twitter.com/KurmLSqfhG

— Arsen Ostrovsky (@Ostrov_A) January 23, 2020

V projevu před památníkem, který má podobu hořící svíce, Putina podpořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že obyvatelé Leningradu dali světu lekci v "odvaze a nezdolnosti". "Budeme si navždy pamatovat, že to byli vojáci Rudé armády, kteří otevřeli brány Osvětimi," dodal.

Agentura DPA rovněž upozornila na věty, které ruský prezident zapsal do pamětní knihy fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě. "Existují tu pokusy překrucovat pravdu ohledně druhé světové války a ospravedlňovat agresory a jejich pomocníky. Hanobí se a ničí památníky válečných osvoboditelů," napsal Putin.

Podle AP mohou být Putinova slova chápána jako další příspěvek k současnému sporu o výklad historie, který spolu vedou Moskva a Varšava. Polský premiér tento týden znovu odsoudil opakované pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války a ne jako oběť. Tento spor zasáhl i do programu světového fóra o holokaustu, protože pozvánku na něj odmítl polský prezident Andrzej Duda. Fakt, že na pietní akci promluví Putin a nikoli zástupce Polska, považuje Duda za urážlivý.

Spory s Ruskem ohledně válečných památníků má i Česko. Loni například radnice Prahy 6 rozhodla o přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Vlnu rozhořčení v Rusku vzbudil i záměr zastupitelstva pražských Řeporyjí zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Moskva vlasovce považuje za válečné zločince.

Putin dnes se zástupci Izraele hovořil i o případu izraelské občanky Naamy Issacharové odsouzené v říjnu loňského roku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Ruský prezident matce vězněné Izraelky slíbil, že "všechno bude v pořádku".

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Izrael Obležení Leningradu holocaust Rusko Benjamin Netanjahu Reuven Rivlin (izraelský prezident)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy