V Jeruzalémě se znovu otevře chrám Božího hrobu

V Jeruzalémě se v neděli po dvouměsíční uzávěře znovu otevře chrám Božího hrobu, postavený podle věřících na místě Kristova ukřižování. Izrael tak pokračuje v uvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru. Mešity na Chrámové hoře se otevřou až po skončení muslimského svátku íd al-fitr, který začíná v neděli.

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

Do chrámu Božího hrobu se bude moci vstupovat jenom s rouškami. Dovnitř bude smět naráz jen 50 lidí, kteří mezi sebou budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Nemají se dotýkat předmětů v chrámu ani je líbat.

Chrám byl uzavřen 25. března, takže do něj letos věřící nemohli ani o Velikonocích, kdy bývá místo většinou zaplněné davem.

V Izraeli se koronavirem nakazilo přes 16.700 lidí a zemřelo tam 279 pacientů.

Na palestinském Západním břehu Jordánu nákazu potvrdili u 368 lidí. Covidu-19 tam podlehli dva pacienti.

Uzavřeny zůstaly o muslimském postním měsíci ramadánu mešity na jeruzalémské Chrámové hoře a znovu se otevřou až po skončení svátku íd al-fitr, kterým se slaví konec měsíčního postění. Třetí nejposvátnější místo islámu, mešita Al-Aksá, bude otevřena příští týden.

Další palestinské území, Pásmo Gazy, dnes oznámilo v souvislosti s covidem-19 první oběť. Stala se jí 77letá žena, která tento týden přicestovala ze sousedního Egypta. Pásmo od začátku epidemie v zemi zaznamenalo 55 nakažených. Mešity se tam otevřely už v pátek. Věřící si před vstupem museli omýt ruce v dezinfekci a přinést vlastní modlitební podložky. Na tváři museli mít roušky a mezi sebou udržovat odstupy.

Náboženské a kulturní instituce v neděli otevírá také Írán, který má přes 133.000 nakažených koronavirem a 7359 mrtvých. Vláda oznámila, že se při zahájení svátku íd al-fitr, tedy v neděli, otevřou znovu muzea a další kulturní instituce. Náboženské budovy budou zpřístupněny v pondělí, ale lidé mají dodržet odstupy, mít roušky i rukavice a modlitební podložky. Prezident Hasan Rúhání už dříve ohlásil, že se modlitebny otevřou vždy na tři hodiny dopoledne a na další tři odpoledne.

Všichni zaměstnaní se mají v Íránu vrátit do práce příští sobotu. Prezident rovněž slíbil, že po ramadánu, který končí dnes, budou znovu moci otevřít restaurace. Znovu se mohou konat sportovní akce, ale bez diváků. Studenti se mají vrátit na univerzity 6. června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Nové detaily pádu letounu v Pákistánu. Pilot asi neuposlechl dispečery

03.06.2020 21:30 Pákistánské letecké úřady zveřejnily podrobnosti k nehodě letounu, který se v květnu zřítil v…

OSN varuje před omezením či ukončením programů v Jemenu

03.06.2020 18:55 OSN dnes varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy