V Jeruzalémě se znovu otevře chrám Božího hrobu

V Jeruzalémě se v neděli po dvouměsíční uzávěře znovu otevře chrám Božího hrobu, postavený podle věřících na místě Kristova ukřižování. Izrael tak pokračuje v uvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru. Mešity na Chrámové hoře se otevřou až po skončení muslimského svátku íd al-fitr, který začíná v neděli.

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

Do chrámu Božího hrobu se bude moci vstupovat jenom s rouškami. Dovnitř bude smět naráz jen 50 lidí, kteří mezi sebou budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Nemají se dotýkat předmětů v chrámu ani je líbat.

Chrám byl uzavřen 25. března, takže do něj letos věřící nemohli ani o Velikonocích, kdy bývá místo většinou zaplněné davem.

V Izraeli se koronavirem nakazilo přes 16.700 lidí a zemřelo tam 279 pacientů.

Na palestinském Západním břehu Jordánu nákazu potvrdili u 368 lidí. Covidu-19 tam podlehli dva pacienti.

Uzavřeny zůstaly o muslimském postním měsíci ramadánu mešity na jeruzalémské Chrámové hoře a znovu se otevřou až po skončení svátku íd al-fitr, kterým se slaví konec měsíčního postění. Třetí nejposvátnější místo islámu, mešita Al-Aksá, bude otevřena příští týden.

Další palestinské území, Pásmo Gazy, dnes oznámilo v souvislosti s covidem-19 první oběť. Stala se jí 77letá žena, která tento týden přicestovala ze sousedního Egypta. Pásmo od začátku epidemie v zemi zaznamenalo 55 nakažených. Mešity se tam otevřely už v pátek. Věřící si před vstupem museli omýt ruce v dezinfekci a přinést vlastní modlitební podložky. Na tváři museli mít roušky a mezi sebou udržovat odstupy.

Náboženské a kulturní instituce v neděli otevírá také Írán, který má přes 133.000 nakažených koronavirem a 7359 mrtvých. Vláda oznámila, že se při zahájení svátku íd al-fitr, tedy v neděli, otevřou znovu muzea a další kulturní instituce. Náboženské budovy budou zpřístupněny v pondělí, ale lidé mají dodržet odstupy, mít roušky i rukavice a modlitební podložky. Prezident Hasan Rúhání už dříve ohlásil, že se modlitebny otevřou vždy na tři hodiny dopoledne a na další tři odpoledne.

Všichni zaměstnaní se mají v Íránu vrátit do práce příští sobotu. Prezident rovněž slíbil, že po ramadánu, který končí dnes, budou znovu moci otevřít restaurace. Znovu se mohou konat sportovní akce, ale bez diváků. Studenti se mají vrátit na univerzity 6. června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

26.05.2020 22:28 V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán…

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

25.05.2020 21:09 Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního…

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy