V Jordánsku končí stávka učitelů. Žáci a studenti nemuseli měsíc do školy

V Jordánsku po měsíci skončí stávka učitelů, nejdelší v historii země, kvůli níž školy zrušily vyučování pro 1,5 milionu žáků a studentů. Vláda se dnes dohodla na zvýšení platů s odbory, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Pedagogům se v závislosti na zařazení, zkušenostech a délce praxe odměny od příštího roku zvednou o 35 až 75 procent, napsal deník The Jordan Times.

Stávka začala 8. září a učitelé ji zahájili s požadavkem na plošné zvýšení platů o 50 procent. Odborům JTA se podařilo přesvědčit desítky tisíc učitelů, aby protest podpořily, a zavřených tak zůstalo 4000 škol.

Vyjednávání s vládou byla dlouhá a obtížná, a tento týden dokonce hrozil jejich úplný krach. Premiér a bývalý ministr školství Umar Razzáz totiž tvrdil, že si země požadované zvýšení platů nemůže dovolit, jeho kompromisní návrh ale odbory odmítly s tím, že se nespokojí s "drobky od stolu". Vláda také hrozila učitelům, že pokud se nevrátí do práce, mohou přijít o zaměstnání.

Učitelé nyní v Jordánsku pobírají v průměru 450 dinárů (asi 15.000 korun) měsíčně a tvrdili, že mezi pracovníky veřejného sektoru patřili k těm nejméně oceňovaným.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Libanonu vypukly bouřlivé demonstrace, část ministrů rezignovala

20.10.2019 19:48 Aktualizováno Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři…

Trik Američanů na Turky? Erdogan varuje před zdržovací taktikou, hrozí…

20.10.2019 18:44 Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru…

Kurdové nasadili na Turky protitankové zbraně, rozhořel se spor o novou…

20.10.2019 15:48 Aktualizováno Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják a další byl zraněn.…

Pentagon chce zabránit vzkříšení IS. Vojáci USA se přesouvají ze Sýrie do…

20.10.2019 13:36 Aktualizováno Američtí vojáci, kteří se stáhnou ze Sýrie, odejdou do západního Iráku. Podle agentury AP to řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama