V Saúdské Arábii byl pobodán člen ochranky francouzského konzulátu, království útok odsoudilo

V saúdskoarabské Džiddě byl dnes pobodán a lehce zraněn člen ochranky francouzského konzulátu. Pachatel, který je občanem Saúdské Arábie, byl zadržen. Informovala o tom saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Jaký byl útočníkův motiv, ale neuvedla.

Ilustrační foto

V Džiddě se diplomatické ochrance podařilo útočníka okamžitě zadržet, pachateli je podle dosavadních informací kolem 40 let. Zraněný strážce konzulátu byl podle SPA převezen k ošetření do nemocnice. Francouzské velvyslanectví v Rijádu útok odsoudilo a vyzvalo francouzské občany v Saúdské Arábii k maximální obezřetnosti.

Incident se stal na pozadí zvýšeného napětí. Mladík čečenského původu totiž nedávno ve Francii uřízl hlavu středoškolskému učiteli za to, že při výuce věnované svobodě projevu ukazoval karikatury proroka Mohameda. Karikatury otiskl satirický časopis Charlie Hebdo a odvolávali se na ně islamisté, kteří v roce 2015 spáchali atentát na členy redakce tohoto časopisu. Nynější obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa. Vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy.

Dnes útočník ozbrojený nožem podle francouzských úřadů zabil tři lidi a několik dalších zranil v Nice - dvě oběti, muž a žena, zemřely v bazilice Notre-Dame, další zraněná žena z kostela utekla, ale zemřela v blízké kavárně. První ženě útočník uříznul hlavu. Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura.

"Království kategoricky odmítá takové extremistické činy, které odporují všem náboženstvím, lidskému přesvědčení a zdravému rozumu, a zdůrazňuje, že je třeba vyvarovat se všeho, co vyvolává nenávist, násilí a extremismus," uvedlo dnes v reakci na události v Nice saúdskoarabské ministerstvo zahraničí.

Kritika Francie v souvislosti s karikaturami proroka Mohameda byla podle agentury AP v Saúdské Arábii, kde jsou nejposvátnější místa islámu, mnohem umírněnější v porovnání s řadou jiných arabských zemí. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že "odmítá jakékoliv snahy spojovat islám s terorismem a odsuzuje urážlivé karikatury proroka". Saúdskoarabští duchovní karikatury také odsoudili a podle AP zároveň zmínili "milosrdenství, spravedlnost a toleranci" proroka Mohameda.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama