V Saúdské Arábii byl pobodán člen ochranky francouzského konzulátu, království útok odsoudilo

V saúdskoarabské Džiddě byl dnes pobodán a lehce zraněn člen ochranky francouzského konzulátu. Pachatel, který je občanem Saúdské Arábie, byl zadržen. Informovala o tom saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Jaký byl útočníkův motiv, ale neuvedla.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Džiddě se diplomatické ochrance podařilo útočníka okamžitě zadržet, pachateli je podle dosavadních informací kolem 40 let. Zraněný strážce konzulátu byl podle SPA převezen k ošetření do nemocnice. Francouzské velvyslanectví v Rijádu útok odsoudilo a vyzvalo francouzské občany v Saúdské Arábii k maximální obezřetnosti.

Incident se stal na pozadí zvýšeného napětí. Mladík čečenského původu totiž nedávno ve Francii uřízl hlavu středoškolskému učiteli za to, že při výuce věnované svobodě projevu ukazoval karikatury proroka Mohameda. Karikatury otiskl satirický časopis Charlie Hebdo a odvolávali se na ně islamisté, kteří v roce 2015 spáchali atentát na členy redakce tohoto časopisu. Nynější obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa. Vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy.

Dnes útočník ozbrojený nožem podle francouzských úřadů zabil tři lidi a několik dalších zranil v Nice - dvě oběti, muž a žena, zemřely v bazilice Notre-Dame, další zraněná žena z kostela utekla, ale zemřela v blízké kavárně. První ženě útočník uříznul hlavu. Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura.

"Království kategoricky odmítá takové extremistické činy, které odporují všem náboženstvím, lidskému přesvědčení a zdravému rozumu, a zdůrazňuje, že je třeba vyvarovat se všeho, co vyvolává nenávist, násilí a extremismus," uvedlo dnes v reakci na události v Nice saúdskoarabské ministerstvo zahraničí.

Kritika Francie v souvislosti s karikaturami proroka Mohameda byla podle agentury AP v Saúdské Arábii, kde jsou nejposvátnější místa islámu, mnohem umírněnější v porovnání s řadou jiných arabských zemí. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že "odmítá jakékoliv snahy spojovat islám s terorismem a odsuzuje urážlivé karikatury proroka". Saúdskoarabští duchovní karikatury také odsoudili a podle AP zároveň zmínili "milosrdenství, spravedlnost a toleranci" proroka Mohameda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

23.11.2020 20:06 Aktualizováno Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Incident ve Středomoří: Turecko se vzepřelo německým vojákům, nemohli…

23.11.2020 15:44 Turecko bránilo německým silám patřícím k misi Evropské unie, aby mohly plně prohledat turecké…

Netanjahu tajně letěl do Saúdské Arábie. Jednal s korunním princem, píšou…

23.11.2020 14:58 Aktualizováno Izraelská média dnes informují, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně letěl do Saúdské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama