V Sýrii opět došlo na nálety, nejméně 15 mrtvých v Idlíbu

Patnáct mrtvých si dnes vyžádaly nálety na tržiště a průmyslovou oblast v provincii Idlib, která leží na severozápadě Sýrie. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž za bombardováním stojí armáda syrského prezidenta Bašára Asada. V Idlibu by přitom nyní mělo platit příměří. O klidu zbraní minulý týden informovaly Rusko, které je spojencem Damašku, a Turecko, jež stojí na straně některých povstaleckých skupin.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

SOHR nejprve uváděla, že si nálety vyžádaly životy devíti civilistů, později informovala, že o život přišlo 15 lidí. Stejnou bilanci uvedla i organizace dobrovolných záchranářů operujících v povstaleckých oblastech známá jako Bílé přilby, podle níž bylo zabito 15 lidí a dalších 65 bylo zraněno, většina z nich vážně. Bombardování podle organizace zasáhlo tržiště se zeleninou a průmyslovou oblast ve městě Idlib odpoledne, když bylo na místě mnoho lidí. Jeden člověk zabitý při náletu byl členem Bílých přileb, uvedla organizace.

Moskva, která je hlavním spojencem syrského režimu, 9. ledna oznámila, že bylo v Idlibu dohodnuto příměří. To později potvrdilo Turecko s tím, že klid zbraní má platit od neděle 12. ledna. SOHR dnes nicméně informovala, že na různých místech provincie syrské a ruské letouny podnikly více než 100 náletů, přičemž region bombardovala letadla syrské armády i Ruska. Zpravodaj AFP uvedl, že viděl v několika vozidlech v provincii zaklíněné ohořelé lidské končetiny.

Damašek usiluje o dobytí celého Idlibu, jehož značnou část kontroluje někdejší syrská odnož teroristické sítě Al-Káida, skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a menší skupiny odpůrců Asadovy vlády.

Od konce dubna do konce srpna syrský režim s podporou Ruska bombardování Idlibu zesílil. Násilí v oblasti si podle SOHR vyžádalo životy téměř 1000 civilistů. Moskva oznámila, že má v regionu platit klid zbraní, už na konci srpna. Boje nicméně krátce nato pokračovaly. V sobotu při náletech v Idlibu podle agentury AFP přišlo o život nejméně 18 civilistů včetně šesti dětí.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí. Do bojů se na straně prezidenta Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama