V Sýrii se konají volby, které už byly několikrát odloženy

V Sýrii se konají parlamentní volby, které už byly několikrát odloženy. V zemi je už téměř deset let válka, navíc se potýká s ekonomickou krizí a nyní také s dopady šíření koronaviru. O křesla v jednokomorovém zákonodárném sboru, který má 250 členů, se v 15 volebních okrscích uchází zhruba 1658 vládou schválených kandidátů. Počet oprávněných voličů nebyl oznámen.

Volby v Sýrii
doporučujeme

Více než 7000 volebních místností se otevřelo v 07:00 místního času (06:00 SELČ) a uzavřeny měly být v 19:00 místního času (18:00 SELČ). Vzhledem k vysoké účasti voličů ale volební komise rozhodla, že v oblastech pod kontrolou vlády dobu hlasování o čtyři hodiny prodlouží. Podle agentury AFP se poprvé hlasuje i v bývalých baštách povstalců. Vyhlášení výsledků se očekává v pondělí.

V minulých volbách v roce 2016 přišlo k urnám 57 procent oprávněných voličů, připomněla agentura AFP.

Členové volebních místností mají roušky a rukavice. Voliči si museli přinést vlastní psací potřeby a udržovat ve frontách bezpečnou vzdálenost. Jakmile odevzdali hlasovací lístky, museli okamžitě odejít, protože uvnitř není povoleno se shromažďovat.

Svůj hlas už odevzdal i prezident Bašár Asad s manželkou Asmou. I oni přišli do volební místnosti v rouškách.

Dnešní volby jsou třetí od začátku války, která trvá od roku 2011. Za tu dobu připravila o život na 380.000 lidí, vyhnala z domovů miliony obyvatel a přivedla hospodářství do katastrofálního stavu. Stejně jako při volbách v letech 2012 a 2016 se ani tentokrát neočekává, že by hlasování změnilo mocenské poměry v zemi a ohrozilo monopol Socialistické strany arabské obrody (Baas), která je úzce spojená s prezidentem Asadem.

Sýrie, kde před válkou žilo asi 22 milionů lidí, dosud oficiálně vykázala 496 případů nákazy novým koronavirem a 25 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Skutečná čísla jsou však podle agentury AP pravděpodobně mnohem vyšší a v posledních dnech ještě stoupala.

Syřané se potýkají s prudkým nárůstem inflace a s propadem kurzu měny. Mnoho kandidátů proto založilo volební kampaň na slibu, že zlepší životní úroveň. Další pak na příslibu rekonstrukce míst zničených boji, oprav infrastruktury a vytvoření podmínek pro návrat uprchlíků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama