V Teheránu se konal obřad za zavražděného fyzika Fachrízádeho, média zveřejnila detaily atentátu

Na íránském ministerstvu obrany se dnes konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. Přítomni byli zástupci ministerstva i revolučních gard. Íránské vedení páteční atentát na Fachrízádeha připsalo Izraeli, podle nějž fyzik vedl vojenský jaderný program. Íránské sdělovací prostředky dnes zveřejnily detaily o provedení atentátu.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr obrany Amír Hátamí zdůraznil, že Írán bude ve Fachrízádehově práci pokračovat ještě "usilovněji a rychleji". Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také "protiatomovou obranu". Izrael a západní zpravodajci označovali Fachrízádeha za člověka, který odpovídal za íránský program vojenského využití jaderné technologie.

Rakev přinesli na nádvoří úřadu příslušníci čestné stráže. Smuteční hosté seděli s odstupy mezi sebou a na tvářích měli roušky. Byl mezi nimi velitel revolučních gard Hosejn Salámí i velitel oddílů Kuds, jež odpovídají za operace gard v zahraničí, Esmáíl Káaní. Přítomen byl i šéf civilního jaderného programu Alí Akbar Sálehí a ministr zpravodajských služeb Mahmúd Alaví.

Hátamí políbil rakev s mrtvým a ve smuteční řeči prohlásil, že vražda Íránce ještě "více sjednotí a že budou ještě odhodlanější". Kritizoval státy, které věc neodsoudily. "Jednou vás to dostihne," prohlásil.

Íránští představitelé hovořili v minulých dnech o odvetě. Parlament projednává návrh zákona, který by umožnil vypovědět spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Ta nyní monitoruje íránské jaderné provozy.

Rakev s fyzikovým tělem byla v sobotu převážena k obřadům do posvátných měst Mašhad a Kom, večer pak se konal náboženský obřad u Chomejního mauzolea v Teheránu.

Jaká bude odpověď Íránu na Fachrízádehovo zavraždění, zatím není jasné. Většina agentur upozorňuje, že Teherán nebude chtít před nástupem nového prezidenta USA Joea Bidena ohrozit naději na uvolnění napětí, které vyvolala politika nynější americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Zpravodajský portál Entecháb dnes zveřejnil video, na němž íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf k budoucím vztahům s USA řekl: "Nechceme uzavřít přátelství, chceme pouze snížit zbytečné napětí a nepřátelství".

Tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání dnes řekl, že Izrael při útoku použil "elektronické zařízení" ovládané na dálku. V pátek ale Íránci tvrdili, že na místě útoku nejprve explodovaly výbušniny a pak střelci zahájili na vědce palbu.

Íránská televize PressTV dnes oznámila, že se na místě našly zbraně s "logem a označením izraelské vojenské produkce". Arabsky vysílající státní televize Al-Alam tvrdí, že použity byly zbraně ovládané na dálku ze satelitu. Polooficiální agentura Fars už v neděli tvrdila, že žádní útočníci na místě nebyli a Fachrízádeh byl zabit kulometem ovládaným na dálku.

"Bohužel to byla velmi složitá operace provedená s pomocí elektronického zařízení. Na místě žádný útočník nebyl," potvrdil dnes Šamchání. Ze spoluúčasti obvinil íránskou exilovou skupinu Lidoví modžáhedové (MEK), kterou Írán řadí k teroristickým organizacím. Lidoví modžáhedové se na tom "určitě podíleli, ale zločinným prvkem v tom všem je sionistický režim a (izraelská tajná služba) Mossad", řekl Šamchání.

Izraelský ministr pro tajné služby Eli Cohen v izraelském rozhlasu řekl, že neví, kdo je za vraždu Íránce odpovědný. Na otázku o možné odvetě odpověděl: "Máme v oblasti zpravodajskou převahu, takže jsem připraveni, násobíme ostražitost tam, kde je to potřebné."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama