Válečné zločiny v Sýrii: Asadova armáda a Rusko útočily na nemocnice i školy

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada a spojenecké ruské síly podle dnes publikované zprávy organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) útočily v uplynulém roce v severozápadní Sýrii na nemocnice a školy. Podle AI se tak dopustily válečných zločinů.

Ruské bojové letectvo v Sýrii
doporučujeme

Dokument Amnesty International o bezmála 40 stranách uvádí, že mezi květnem 2019 a únorem 2020 podnikla syrská armáda se svými spojenci nejméně 18 takových útoků.

"Důkazy dokládají, že zdokumentované útoky syrských a ruských vládních sil v plném rozsahu znamenaly nesčetné množství závažných porušení mezinárodního humanitárního práva," uvádí zpráva s tím, že jde o válečné zločiny.

Většina z útoků v provinciích Idlib, Hamá a Halab se podle AI stala mezi lednem a únorem letošního roku, při nejnovějším tažení syrské vlády, jehož cílem je dobýt poslední území kontrolované povstalci.

Eskalace bojů přinutila skoro milion lidí opustit domovy. Mnozí pak skončili v přelidněných uprchlických zařízeních u uzavřené turecké hranice.

Od března víceméně platí klid zbraní, statisíce vysídlených lidí ale stále závisí na humanitární pomoci, zatímco opozicí ovládaná oblast se připravuje na epidemii covidu-19.

Autoři studie hovořili se 74 lidmi, včetně očitých svědků útoků, vysídlených osob, místních i zahraničních humanitárních pracovníků a zaměstnanců OSN. Zpráva se také opírá o video a fotodokumentaci, záznamy radiové komunikace a satelitní data. Zastoupení Sýrie a Ruska při OSN podle agentury DPA obvinění nekomentovaly.

Při dvou z 18 útoků na nemocnice a školy byly podle AI použity barelové bomby, které jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální. Z těchto útoků AI viní syrskou armádu.

Mezi zdokumentovanými útoky byl ruský nálet u nemocnice v Aríhá v provincii Idlib 29. ledna. Zničeny při něm byly dva obytné domy a o život přišlo 11 civilistů. "Cítil jsem jsem se tak bezmocný. Můj přítel a kolega zemřel, děti a ženy venku křičely (...) byli jsme všichni paralyzováni," uvedl lékař, který útok přežil. Odstranění těl z trosek podle něj trvalo záchranářům další dva dny.

AI také obvinila syrskou armádu z použití zakázané kazetové munice při útoku na školu v Idlibu 25. února. O život tehdy přišli tři lidé.

Jedna z učitelek AI popsala, jak kazetová bomba zabila jejího studenta. Uvedla, že šlo o kazetovou bombu, jelikož slyšela mnoho menších výbuchů, "jako kdyby šrapnel padal z nebe".

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace země, muselo opustit domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež se pomodlil za oběti války v Mosulu, bývalé baště Islámského státu

07.03.2021 09:29 Papež František dnes ráno zavítal do Mosulu, kde na místním náměstí zahájil třetí den své…

Papež odsloužil mši v Iráku, setkal se i s vůdcem šíitských muslimů

06.03.2021 18:44 Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu…

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Při bojích o město v Jemenu zahynulo přinejmenším 90 lidí

06.03.2021 12:02 Při bojích mezi povstalci a vládními jednotkami o jemenské město Maríb zahynulo za posledních 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama