Ven pouze do 100 metrů od bydliště. Izrael zpřísňuje opatření proti koronaviru

V Izraeli se nákaza koronavirem potvrdila u více než 2000 lidí, pět pacientů zemřelo. Vláda se v noci dohodla na nových ochranných opatřeních, podle izraelského tisku se má omezit pohyb lidí venku jenom do 100 metrů od bydliště. Írán, který má na Blízkém východě nejvíc případů nákazy, podle prezidenta Hasana Rúháního zpřísní opatření, jež mají šíření nákazy bránit.

Izraelské ozbrojené složky
doporučujeme

V Izraeli platila už dříve četná omezení a vláda je dnes dále zpřísnila. Vydala seznam, na němž je 14 bodů s popisem povolených aktivit. Vycházet je povoleno jenom do práce, za nákupem potravin, k lékařskému ošetření, za účelem darování krve, ale také na demonstraci, do parlamentu nebo k využití sociální služby. Z domu je možné vyjít jenom do vzdálenosti 100 metrů a pouze na blíže nedefinovanou "krátkou chvíli". Vycházet je možné také k venkovní modlitbě nebo na pohřeb s účastí do deseti lidí. Rodiče, kteří nežijí společně, si mohou převážet děti.

Veřejná doprava bude omezena na čtvrtinu běžné kapacity a taxi může převážet jen jednoho zákazníka s výjimkou lidí, kteří potřebují doprovod. Pasažéři musejí sedět na zadních sedadlech při otevřeném okně. Lidé na pracovištích mají od sebe udržet vzdálenost dvou metrů. Při vstupu se bude měřit teplota a nikdo s teplotou nad 38 stupňů nebude smět dovnitř, informuje list The Times Of israel.

Restaurace mohou nadále donášet jídla k zákazníkům, ale výdej u okýnek končí. Lze také doručovat zboží objednané přes internet s tím, že balíčky budou uloženy před dveřmi zákazníka. Opatření jsou vydána na příštích sedm dní a vláda také žádá lidi starší 60 let, aby zůstávali doma. Policie má právo kontrolovat dodržování pokynů, těm, kdo se jimi řídit nebudou, hrozí pokuty.

Vláda také nechala uzavřít synagogy, což se nesetkalo se souhlasem ultraortodoxní komunity, k níž patří ministr zdravotnictví. Ze statistiky ale vyplývá, že z Izraelců, kteří se infikovali mimo své domovy, se 29 procent nakazilo v synagoze nebo náboženské škole.

Mezi 2170 nakaženými v Izraeli je 38 lidí ve vážném stavu. Uzdravilo se 58 pacientů, pět zemřelo.

Na Blízkém východě je na 33.000 potvrzených případů nákazy, přičemž většina v Íránu. Rúhání dnes na schůzi vlády řekl, že země zavede opatření, která budou pro občany "bolestivá". Íránské úřady dosud vyzývaly lidi, aby se drželi doma, "jak to bude možné", ale lidé to za současných oslav perského Nového roku moc nedodržovali a cestovali po celé zemi.

Rúhání k novým opatřením řekl, že by mohla lidem ztížit cestování a budou od nich požadovat, aby se vrátili do svých domovských regionů. Podle prezidenta by mohla platit do 4. dubna, což je termín návratu dětí do škol po novoročních prázdninách. Írán má podle dnešních údajů 2077 mrtvých a přes 27.000 potvrzených případů koronaviru.

Vládní mluvčí dnes řekl, že Írán může čekat druhá vlna nákazy, pokud se lidé nebudou řídit pokyny. Ve čtvrtek nebo v pátek má začít platit zákaz cest mezi městy. "Bude zakázáno vyjíždět z měst," řekl mluvčí. Rúhání oznámil, že se také uzavřou parky. O svátku sízdabedar, který se slaví 13. dne prvního měsíce perského kalendáře (letos 1. dubna) a rodiny o něm vycházejí na piknik do přírody, bude omezeno shromažďování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama