Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd Abbás rezignoval. Podle agentury AP výsledek odráží rozhořčení mnoha Palestinců kvůli červnové smrti kritika palestinské samosprávy Nizára Banáta při zatýkání a kvůli následnému potlačení protestů.

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

Sondáž palestinského centra pro průzkum mínění (PCPSR) zároveň ukazuje, že islamistické hnutí Hamás, které Abbásovi konkuruje a které vládne v Pásmu Gazy, se těší velké podpoře i několik měsíců po skončení květnových bojů mezi ním a Izraelem. Mnozí Palestinci tehdy podle AP Hamás vnímali jako vítěze boje proti mnohem mocnějšímu Izraeli, zatímco Západem podporovaný Abbás byl upozaděn.

Pětačtyřicet procent Palestinců se podle aktuálního průzkumu domnívá, že by je měl vést a zastupovat právě Hamás. Naopak 19 procent respondentů uvedlo, že si vůdčí roli zaslouží Abbásův sekulární Fatah.

"Je to pro prezidenta nejhorší výsledek průzkumu, který jsme kdy viděli," uvedl ředitel PCPSR Chalíl Šikakí, který se průzkumy mínění Palestinců zabývá více než 20 let. "Nikdy nebyl v tak špatné pozici, jako dnes" dodal.

Navzdory jeho klesající popularitě a zrušení voleb považuje mezinárodní společenství 85letého Abbáse stále za vůdce palestinské věci a klíčového partnera v mírovém procesu s Izraelem, který se před více než deseti lety zastavil, píše AP. Letos v květnu a červenci se měly konat poprvé za 15 let na palestinských územích parlamentní a prezidentské volby. Abbás je ale zrušil pod záminkou, že panují neshody s Izraelem kolem hlasování Palestinců z východního Jeruzaléma. Průzkumy dávaly Abbásově Fatahu méně šancí než Hamásu.

Abbás v čele palestinské autonomie spravuje části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu na základě prozatímních dohod s Izraelem, jež byly podepsány na vrcholu mírového procesu v 90. letech minulého století. Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy, zatímco Fatah si podržel kontrolu na Západním břehu Jordánu.

Abbásovy nejnovější strasti začaly v dubnu, kdy odvolal palestinské volby, u nichž průzkumy předpovídaly další prohru Fatahu. Následující měsíc, uprostřed palestinských protestů v Jeruzalémě a po válce v Pásmu Gazy, popularita Hamásu prudce vzrostla. Mnozí Palestinci zároveň nařkli Abbásovu vládu, že nedělá nic, aby pomohla jejich boji proti izraelské okupaci.

Smrt tvrdého kritika palestinské samosprávy Nizára Banáta, který zemřel poté, co byl v červnu během nočního zatýkání zbit palestinskými bezpečnostními silami, vyvolal na okupovaném Západním břehu Jordánu protesty požadující Abbásovu rezignaci. Abbásovy bezpečnostní složky však proti protestům tvrdě zakročily a několik demonstrantů zbily a zatkly.

Osmasedmdesát procent Palestinců podle průzkumu chce, aby Abbás rezignoval. Pouze 19 procent respondentů si přeje, aby ve funkci setrval.

Třiašedesát procent Palestinců se domnívá, že Banát byl zabit na příkaz politických či bezpečnostních lídrů samosprávy, zatímco 22 procent si myslí, že k úmrtí došlo omylem. Samospráva nedávno oznámila, že 14 bezpečnostních činitelů, kteří byli do Banátova zatýkání zapojeni, stane před soudem. Devětašedesát procent Palestinců to však považuje za nedostatečné. Třiašedesát procent Palestinců podporuje demonstrace, které propukly po smrti aktivisty, a 74 procent si myslí, že zatýkání demonstrantů porušilo jejich svobody a občanské práva.

PCPSR uvádí, že hovořila s 1270 Palestinci na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, přičemž statistická odchylka průzkumu činí tři procentní body.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama