Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském hlavním městě Bejrútu včetně tří velkých nemocnic mimo provoz. Uvedl to dnes regionální ředitel úseku Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mimořádné události Richard Brennan. Informovala o tom agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Výbuch více než 2700 tun dusičnanu amonného v bejrútském přístavu si vyžádal životy nejméně 171 lidí a dalších více než 6000 zranil.

Exploze provázená mohutnou tlakovou vlnou také napáchala rozsáhlé materiální škody. Libanon se přitom již mnoho měsíců potýká s hlubokou ekonomickou a finanční krizí, jež je označována za nejhorší od občanské války z let 1975-1990.

Po zhodnocení stavu 55 klinik a zdravotnických center v Libanonu "víme, že více než polovina těchto zařízení je mimo provoz," uvedl Brennan na virtuální tiskové konferenci z Káhiry. Mimo provoz jsou podle něj také tři klíčové nemocnice v metropoli, zatímco další tři fungují v omezené míře. "Znamená to, že jsme přišli o 500 lůžek," vysvětlil.

Zástupkyně WHO pro Libanon Imán Šankitíová uvedla, že lůžka na jednotkách intenzivní péče a na traumatologických odděleních v Bejrútu jsou plná lidí, kteří byli zraněni při výbuchu. Poukázala i na nárůst případů koronaviru, což představuje výraznou zátěž pro libanonské zdravotnictví.

Brennan vyzval libanonské úřady a jejich spojence, aby co nejdříve obnovili chod těchto zařízení, a země tak měla šanci se vypořádat s vysokým počtem zraněných a nárůstem lidí nakažených koronavirem.

WHO dnes zároveň vyhlásila mezinárodní sbírku s cílovou částkou 76 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy Kč) na pomoc Libanonu. Dosud organizace do země přivezla 25 tun osobních ochranných prostředků a další lékařské vybavení pro zhruba 2000 pacientů v deseti nemocnicích, uvedli podle agentury Reuters představitelé WHO.

Nákaza koronavirem se v Libanonu podle úterní bilance libanonského ministerstva zdravotnictví od února prokázala u 7121 lidí a 87 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

17.09.2020 00:01 NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě…

Izraelský soud vynesl další rozsudek v kauze vraždy Palestinců

16.09.2020 16:16 Mladíka, který se jako nezletilý před pěti lety podílel na plánování žhářského útoku, při němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama