Vojáci USA a Turecka spojili síly: Na severu Sýrie vznikla nárazníková zóna

Na severovýchodě Sýrie dnes začaly působit společné hlídky složené z amerických a tureckých vojáků. Na zřízení příští bezpečné zóny podél tureckých hranic se Turecko a Spojené státy dohodly na začátku srpna. Zpravodaj agentury AFP napočítal šest tureckých obrněných vozidel, jak přejíždějí turecko-syrskou hranici. Damašek tento počin odsoudil jako porušení suverenity a územní celistvosti země.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecká vozidla se připojila k americkým asi 15 kilometrů východně od tureckého pohraničního města Akçakale. Hranice přeletěly také dvě helikoptéry. Region ležící východně od řeky Eufrat mají nyní pod kontrolou hlavně kurdské milice YPG, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

zdroj: YouTube

Bližší informace o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentur společně se Spojenými státy získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů YPG, které Turecko řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi Ankarou a Washingtonem, jinak spojenci v NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdil, že mu jeho americký protějšek Donald Trump slíbil, že bezpečnostní zóna bude široká 20 mil, tedy 32 kilometrů.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých expanzionistických ambicí v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Syrské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení odsoudilo společné hlídkování Američanů a Turků při vytváření bezpečné zóny na severu Sýrie jako hrubé porušení suverenity a územní celistvosti Sýrie.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Turecka dorazila druhá část ruského protiraketového systému

15.09.2019 15:59 Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že druhá část dodávky ruského systému protiraketové…

Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků Červeného kříže v Afghánistánu

15.09.2019 12:58 Islamistické hnutí Tálibán dnes zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže …

Izrael čekají letos předčasné parlamentní volby

15.09.2019 12:02 Izrael čekají v úterý letos již druhé předčasné parlamentní volby. Podobně jako při těch…

Útoky ochromily Saúdskou Arábii, těžba ropy klesla o polovinu

15.09.2019 07:53 Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama