Výbuch zasáhl všechny Libanonce, uvedl vůdce Hizballáhu

Výbuch v bejrútském přístavu zasáhl všechny složky libanonské společnosti a mezi oběťmi jsou vyznavači všech náboženských směrů. V projevu věnovaném úterní tragédii to dnes prohlásil vůdce libanonského šíitského Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh. Explozi charakterizoval jako výjimečný incident, jenž je třeba řešit výjimečnými prostředky.

Zničené silo po explozi v Bejrútu
doporučujeme

"Čelíme ve všech směrech velké tragédii se zásadními humanitárními, zdravotními a ekonomickými důsledky," řekl Nasralláh a dodal, že veškeré instituce spravované jeho stranou jsou k dispozici libanonskému státu a připraveny pomoci. Vítá také jakoukoli zahraničí pomoc a návštěvy včetně návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který byl v Bejrútu ve čtvrtek. "Děkujeme všem zemím, které poslaly pomoc," dodal Nasralláh.

Podle něj výbuch může Libanonu pomoci vyřešit problémy, kterými země v této době trpí. "Když se stane taková tragédie, měly by jít politické spory stranou," řekl.

Stěžoval si, že hned po výbuchu některá libanonská média a část politiků tvrdila, že příčinou byla exploze muničního skladu, který patřil Hizballáhu. Nasralláh řekl, že ti, kdo to tvrdí, obviňují neoprávněně Hizballáh. "Úřady říkají, že tam nebyly zbraně ani rakety, ale dusičnan amonný," prohlásil.

Příčina exploze zatím není jasná a vyšetřuje se. Ví se pouze, že explodoval sklad s 2750 tunami špatně uloženého dusičnanu amonného. Úřady dnes rozšířily vyšetřování na 21 osob, mezi nimiž jsou členové vedení přístavu a celnice.

Prezident Michel Aún řekl, že se musí zjistit, zda šlo pouze o nehodu nebo zda výbuch způsobil nějaký vnější zásah. Nesouhlasí přitom s mezinárodním vyšetřováním, protože by to podle něj "rozmělnilo pravdu".

Hizballáh je politická strana s vlastní ozbrojenou složkou. Stojí za ním Írán a jeho bojovníci bojují v syrské válce stejně jako Írán po boku syrského režimu. Politická složka je vlivným politickým hráčem - v libanonském parlamentu má desetiprocentní zastoupení. Ozbrojené křídlo bojuje proti Izraeli, který stranu řadí k teroristickým skupinám. Podobně to učinily i USA a některé evropské státy; Evropská unie k teroristickým skupinám řadí jen ozbrojenou složku Hizballáhu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie má první kavárnu, kam mohou zákazníci se psy

01.10.2020 07:48 Majitelé psů v Saúdské Arábii si už několik měsíců mohou dopřát šálek kávy ve společnosti svého…

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama