Vyšetřování nehody vrtulníku na Sinaji pokračuje, tělo české rotmistryně bude přepraveno do Prahy

Na egyptském Sinajském poloostrově pokračuje vyšetřování čtvrteční nehody vrtulníku mnohonárodnostních sil. Při jeho pádu zemřelo podle upřesněné bilance sedm příslušníků sil včetně české rotmistryně Michaely Tiché. Její tělo dnes do Prahy přepraví české vojenské letadlo.

Vrtulník mezinárodní mise na Sinajském poloostrově, ilustrační foto
doporučujeme

Původní zprávy informovaly o osmi mrtvých; dnes mnohonárodnostní síly, které dohlížejí na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody upřesnily, že obětí je sedm - kromě české vojákyně také pět amerických příslušníků sil a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění a byl letecky přepraven do nemocnice v izraelském Ejlatu.

Vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu, se zřítil nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.

Mise má více než 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Podle MFO se vrtulník zřítil nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií.

Agentura AP citovala egyptského úředníka, podle kterého se vrtulník zřítil do Rudého moře mimo egyptské teritorium.

Mezinárodní síly střeží oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.

USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Jeruzalémě vznikne úřadovna pro jednoho českého diplomata

02.12.2020 20:40 Aktualizováno V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii…

Izrael vrátil palestinské samosprávě zadržené miliardy šekelů

02.12.2020 14:16 Izrael uvolnil palestinské samosprávě přes miliardu dolarů (22 miliard korun) dosud zadržovaných…

Do Sýrie se z Náhorního Karabachu vrátilo 900 bojovníků, válčili za Turecko

02.12.2020 12:59 Do Sýrie se v několika vlnách vrátilo 900 protureckých syrských bojovníků, kteří se účastnili války…

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 14:54 Aktualizováno V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama