Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a lékaři ho označili za kritický. Irikát, který působil v minulosti jako mírový vyjednávač s Izraelem, prodělal před několika lety infarkt a podrobil se transplantaci plic. Izraelští lékaři podle tamních médií jeho případ konzultují s kolegy v zahraničí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pětašedesátiletý Irikát byl kvůli komplikacím převezen v neděli do jeruzalémské nemocnice Hadassa. "Měl klidnou noc, ale ráno se jeho stav zhoršil a nyní je kritický. Kvůli dýchacím problémů byl připojen na přístroje a dostal sedativa," uvedla podle BBC v prohlášení nemocnice.

Sděluje se v něm také, že léčba je v tomto případě obtížná vzhledem k transplantaci plic a přídatné bakteriální infekci.

V roce 2012 prodělal Irikát slabší infarkt. Trpěl několik let plicní fibrózou, kvůli níž se roku 2017 podrobil transplantaci plic.

Od roku 1995 působil jako hlavní palestinský mírový vyjednávač v rozhovorech s Izraelem a patří k nejvýše postaveným palestinským politikům. O jeho hospitalizaci v Izraeli požádala palestinská samospráva. Mluvčí nemocnice řekl, že byl Irikát přivezen ve vážném stavu a musel dostat kyslík. Do hospitalizace byl v izolaci ve svém domě v Jerichu na Západním břehu Jordánu. Tam pro něj v doprovodu vojáků přijela izraelská sanitka.

Mluvčí palestinské strany Fatah, k níž Irikát patří, řekl, že byl politik hospitalizován kvůli komplikacím souvisejícím s transplantací, ne s covidem-19. Nemocnice Hadassa byla podle něj vybrána, protože je nejblíže a má potřebné vybavení i odborníky.

Několik izraelských poslanců rozhodnutí přijmout Irikáta k léčbě v Izraeli kritizovalo. Podle nich za to měl nejprve Izrael požadovat, aby palestinská radikální skupina Hamás propustila izraelské zajatce držené v Pásmu Gazy a vydala těla mrtvých izraelských vojáků. Izraelská média ale poukazují na to, že není jasné, proč by měl Hamás, který s mírovým vyjednáváním s Izraelem nikdy nesouhlasil, na tento požadavek přistoupit výměnou za hospitalizaci mírového vyjednávače.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko po měsících opět zveřejnilo úplné statistiky covidu-19

25.11.2020 21:53 Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé od konce července zveřejnilo počty všech nově…

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

25.11.2020 16:36 Výbuch miny dnes poškodil ropný tanker u pobřeží Saúdské Arábie v Rudém moři, poblíž hranice mezi…

OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik…

25.11.2020 14:27 Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u…

Izraelské stíhačky útočily v Sýrii, zahynulo osm bojovníků proíránských…

25.11.2020 10:01 Při izraelských náletech na syrské území přišlo v noci na dnešek o život nejméně osm zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama