Vznikla líheň teroristů? Tábor al-Húl budí obavy, experti burcují k akci

NÁZOR - Po 18 letech od útoků z 11. září Spojené státy nadále čelí hrozbě různých teroristických nepřátel, konstatují Javed Ali a Marcella Huberová v komentáři pro server CNN. Bývalý ředitel boje proti terorismu v Národně-bezpečnostní radě amerického prezidenta Donalda Trumpa a plukovnice amerického letectva upozorňují, že jedním z problémů nadále zůstává organizace Islámský stát (IS).

Impulz k obnově IS

Navzdory ztrátě území a podstatným lidským ztrátám na bojišti právě IS zhmotňuje uvedenou hrozbu, která se nachází ve vzdáleném koutě jihovýchodní Sýrie, varují Ali a Huberová. Připomínají, že v malém táboře al-Húl o rozloze zhruba 2,5 kilometru čtverečních je Amerikou podporovanými Syrskými demokratickými silami (SDF) zadržováno 70 tisíc žen a dětí.

Mezi nimi je několik tisíc těch, kteří zůstávají hluboce oddáni ideologii IS, což platí i o značném počtu osob ze západních zemí, uvádějí Huberová s Alim. Obávají se, že bez větší pozornosti Spojených států a mezinárodního společenství je pravděpodobné, že velká část z nich se dále radikalizuje a přidá se k myšlence IS, což může být důležitým impulzem k obnově organizace, která utrpěla značné porážky.

Jako bezpečnostní experti s dlouhou kariérou v armádě a protiteroristických složkách Ali a Huberová cítí, že Spojené státy nyní se musí nyní chopit vůdčí role a přijít se strategií, která se s tímto složitým problémem vypořádá.

"Přelidněným táborem, který měl být pro 10 tisíc lidí, zmítá humanitární krize, kterou doprovázejí národně-bezpečnostní problémy, což si žádá zvýšenou diplomatickou, právní, protiteroristickou a zpravodajskou spolupráci mezinárodního společenství," pokračují Ali a Huberová. Deklarují, že SDF nemají kapacity, aby si s takovým množstvím lidí poradily, navíc neexistuje žádný plán na jejich repatriaci či opětovné zapojení do společnosti.

Bezpečnostní strategie Trumpovy administrativy explicitně staví do popředí hrozby, jako je ta, která vzniká v al-Húlu, a je načase realizovat plán, který by demonstroval americké odhodlání, nabádají Ali s Huberovou. Dodávají, že zatím se v tomto směru příliš neučinilo.

Pokud mají Spojené státy přijít s nějakou strategií vůči al-Húlu, měla by zahrnovat americká ministerstva zahraničí a obrany, která by vyvinula diplomatické úsilí a zároveň nastolila bezpečnost v táboře, domnívá se Huberová a Ali. Soudí, že ministerstvo spravedlnosti by zase mohlo vytvořit precedent pro stíhání jednotlivců spojených s IS, zatímco ministerstvo vnitřní bezpečnosti dohlédnout na to, že členové IS pocházející z USA budou dodržovat repatriační dohody.

Dlouhodobá výzva

Repatriaci, opětovnou integraci a rehabilitaci těchto osob v jiných státech mohl zastřešit rámec koalice proti IS amerického ministerstva zahraničí, věří Ali a Huberová. Dodávají, že úspěch jakékoliv strategie vůči táboru bude záviset na tom, zda americký Kongres uvolní patřičné finance.

"Při absenci amerického tlaku nemá mezinárodní společenství žádnou chuť v táboře zasáhnout a většina zemí zvolila ad hoc přístup případ od případu," pokračují Ali s Huberovou. Konstatují, že díky nedostatku justičních pravidel a politické vůle mnoho zemí zavírá před svými občany drženými v táboře oči.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Počet ze zahraničních pocházejících žen a dětí v táboře je odhadován na 11 tisíc, což vypovídá o velikosti výzvy v podobě jejich repatriace, připouštění Huberová a Ali. Odkazují na rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 2714 z roku 2014 o globálním boji s mezinárodními teroristy, která by mohla být klíčem pro repatriaci rodin bojovníků IS do zemí jejich původu.   

Programu deradikalizace rodin bojovníků z arabských zemí by se mohla účastnit Saúdská Arábie, což ale předpokládá, že takový program bude výrazně rozšířen, uvádějí Ali a Huberová. Deklarují ovšem, že zatím to byly Spojené státy, kdo v posledních dvaceti letech nesl materiální i lidskou zátěž boje s teroristickými skupinami, který se zdaleka neomezil pouze na al-Káidu a Tálibán po 11. září 2001.

IS může být podobná dlouhodobá výzva jako al-Káida, která prokázala svou odolnost vůči enormnímu americkému tlaku, očekávají Huberová a Ali. Varují, že přítomnost tisíců oddaných příznivců IS v al-Húlu se může změnit v nevídanou líheň teroristů, pokud Spojené státy a mezinárodní společenství rychle nezačnou tuto krizi řešit.

Související

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) tábor al-Húl Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy