Z Idlibu uteklo od začátku prosince 350 tisíc lidí

Na 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí, bylo od loňského prosince nuceno kvůli obnoveným bojům v severozápadní syrské provincii Idlib opustit své domovy a uchýlit se na bezpečnější místa u hranice s Tureckem. Informoval o tom dnes Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Damašek se snaží dobýt Idlib, jehož značnou část kontroluje někdejší syrská odnož teroristické sítě Al-Káida, skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a menší skupiny odpůrců syrské vlády.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Sýrie
doporučujeme

"Tato nejnovější vlna vysídlování zhoršuje už tak zoufalou humanitární situaci v Idlibu," uvedl regionální mluvčí OSN David Swanson, sídlící v jordánském Ammánu. Agentura Reuters v této souvislosti uvedla, že ruské a syrské bombardování opozicí ovládané enklávy bylo obnoveno dva dny poté, co v neděli vešlo v platnost příměří dohodnuté Ruskem a Tureckem. Zatímco Moskva je na straně Damašku, Ankara podporuje některé povstalce.

Ruské ministerstvo obrany ale tvrzení, že ruské letouny v uplynulých dnech bombardovaly Idlib, dnes odmítlo. Uvedlo, že od příměří, které platí od 9. ledna, Rusko v oblasti nepodniklo žádné nálety, informovala agentura RIA Novosti. "Zprávy z řady médií o bombardování spáchaném ruským letectvem na civilních cílech v deeskalační zóně v Idlibu neodráží realitu," uvedl generálmajor Jurij Borenkov.

Podle místních obyvatel a záchranářů dnes ruská a syrská letadla bombardovala zničené město Maara an-Numán, které leží na hlavní dálnici ovládané rebely. Dál k městu postupuje syrská armáda podporovaná proíránskými milicemi. Dobytí města by podle AP znamenalo strategický úspěch v současné bitvě, jejímž cílem je obnovit kontrolu Damašku nad hlavními obchodními trasami v Sýrii s cílem postavit zpět na nohy zničenou ekonomiku.

Vyšetřovatelka OSN Karen Koningová AbuZaydová dnes novinářům v Ženevě řekla, že mnoho ze zničených domů a zavřených škol v opozicí ovládaných oblastech nyní slouží jako provizorní bydlení pro osoby prchající před násilím.

Už před nynějšími obnovenými boji v Idlibu uteklo loni z oblasti podle OSN k turecké hranici na 400.000 lidí. Předseda komise OSN pro Sýrii Paulo Pinheiro uvedl, že mnohým vysídleným rodinám dochází zásoby jídla a vody.

Ve středu při bombardování města Idlib, které je hlavním městem stejnojmenné provincie, přišlo podle Reuters o život 21 civilistů, přičemž 19 z nich zemřelo, když bomby zasáhly rušné tržiště.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Nové nebezpečí pro svět. Vypoví Írán smlouvu o nešíření jaderných zbraní?

20.01.2020 12:54 Aktualizováno Írán pohrozil odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud stížnost tří…

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

19.01.2020 16:06 Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém…

Írán otočil? Černé skřínky sestřeleného letadla na Ukrajinu nepošle

19.01.2020 13:52 Teherán popírá zprávu, že se rozhodl poslat do Kyjeva takzvané černé skřínky z ukrajinského letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama