Zabití Solejmáního. Írán bude důrazněji čelit rozpínavosti USA, vzkazuje Ruhání

Smrt velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního posílí odpor proti Spojeným státům. Prohlásil to dnes íránský prezident Hasan Rúhání, zatímco íránský ministr obrany Amír Chátamí pohrozil zničující odvetou. Generála Solejmáního zabil americký noční útok v Iráku. Íránské úřady si kvůli tomu předvolaly zástupce švýcarské diplomatické mise v Teheránu, která zastupuje americké zájmy v Íránu.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Írán a svobodné národy tohoto regionu" Solejmáního smrt pomstí, sdělil Rúhání v prohlášení. "Solejmáního mučednictví přiměje Írán, aby ještě rozhodněji čelil americké rozpínavosti a bránil islámské hodnoty. Írán a další země regionu, jež usilují o svobodu, se nepochybně pomstí," stojí v Rúháního prohlášení.

Íránské ministerstvo zahraničí předalo zástupci švýcarské diplomatické mise protest proti útoku.

Ministr Chátamí pohrozil zničující odvetou. "Za nespravedlivou Solejmáního vraždu bude následovat zničující pomsta na všech, kdo se na ní podíleli a jsou za ni odpovědní," řekl ministr.

O pomstě hovořil také duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který Solejmáního označil za "mezinárodní tvář odboje". Jednotky Kuds jsou oddíly íránských revolučních gard a odpovídají za operace mimo území Íránu.

Solejmání a několik dalších lidí zahynulo při útoku na konvoj u letiště v Bagdádu. Pentagon oznámil, že šlo o rozhodnou obrannou operaci, jejímž smyslem bylo ochránit americký personál působící za hranicemi a odradit Írán od dalších útoků.

Americko-íránské vztahy nově vyhrotil týden starý raketový útok na iráckou základnu, kde působí i Američané, z nichž jeden při této akci zahynul. V neděli USA v odvetě zaútočily v Iráku na postavení jedné místní milice podporované Íránem a v úterý následoval bouřlivý protest u amerického velvyslanectví v Bagdádu, jehož účastníci zůstali na místě do středy a zapálili recepci. Analytici upozorňují, že íránsko-americký konflikt se vyhrocuje na úkor Iráku.

Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama