Zázrak nepřišel. Záchranáři už v Bejrútu nevidí naději na nalezení přeživších

V Bejrútu dnes zastavili v troskách jednoho zříceného domu pátrání po přeživších srpnového výbuchu. Záchranáři, kteří se dali do prohledávání, když ve čtvrtek na místo v historické čtvrti Már Michálil upozornil pátrací pes, dnes oznámili, že nikoho živého nenašli. V bejrútském přístavu vybuchl 4. srpna špatně uložený dusičnan amonný. Exploze zabila 190 lidí a poničila část města.

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.
doporučujeme

Ve čtvrtek pes záchranářů označil sutiny jednoho domu jako místo, kde by mohl být ještě živý člověk. Byť to bylo jakkoli nepravděpodobné, Bejrúťané s napětím čekali, zda se záchranáři k živému dostanou, ale jejich naděje postupně opadaly. Už v sobotu večer podle agentury DPA šéf chilského záchranářského týmu Topos Francisco Lermanda řekl, že pod troskami se už "z technického hlediska" žádné známky života neprojevují.

Ve čtvrtek skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní obrany začala rozebírat hromady betonu a dalšího zničeného stavebního materiálu ze zbytku budovy, v jejímž přízemí se nacházel bar. Přístroje zaznamenaly, že pod sutinami možná někdo dýchá a tepe mu srdce.

Práce postupovaly pomalu, protože hrozilo zřícení dalších částí budovy. Zázrak se nakonec nekonal. Lermanda řekl, že se v suti žádné tělo nenašlo a že zachycený tep srdce mohl být puls některého ze záchranářů.

Chilský tým v minulých dnech, kdy se hledalo, žádal, aby lidé na ulici v blízkosti prohledávaného domu vypnuli své mobilní telefony a zůstali bez hnutí, aby se zabránilo rušení detektorů.

Po výbuchu 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zemřelo 190 lidí a dalších 6000 utrpělo zranění. Zhruba čtvrt milionu obyvatel se nemůže po explozi vrátit do svých původních domovů. Výbuch a následná tlaková vlna poničily rozsáhlé oblasti ve městě. Libanonci výbuch připsali liknavosti politiků, protože o potenciálním nebezpečí látky se vědělo. Vláda Hasana Dijába pak podala demisi a Dijábův nástupce Mustafá Adíb nyní sestavuje nový kabinet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama