Zázrak nepřišel. Záchranáři už v Bejrútu nevidí naději na nalezení přeživších

V Bejrútu dnes zastavili v troskách jednoho zříceného domu pátrání po přeživších srpnového výbuchu. Záchranáři, kteří se dali do prohledávání, když ve čtvrtek na místo v historické čtvrti Már Michálil upozornil pátrací pes, dnes oznámili, že nikoho živého nenašli. V bejrútském přístavu vybuchl 4. srpna špatně uložený dusičnan amonný. Exploze zabila 190 lidí a poničila část města.

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.
doporučujeme

Ve čtvrtek pes záchranářů označil sutiny jednoho domu jako místo, kde by mohl být ještě živý člověk. Byť to bylo jakkoli nepravděpodobné, Bejrúťané s napětím čekali, zda se záchranáři k živému dostanou, ale jejich naděje postupně opadaly. Už v sobotu večer podle agentury DPA šéf chilského záchranářského týmu Topos Francisco Lermanda řekl, že pod troskami se už "z technického hlediska" žádné známky života neprojevují.

Ve čtvrtek skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní obrany začala rozebírat hromady betonu a dalšího zničeného stavebního materiálu ze zbytku budovy, v jejímž přízemí se nacházel bar. Přístroje zaznamenaly, že pod sutinami možná někdo dýchá a tepe mu srdce.

Práce postupovaly pomalu, protože hrozilo zřícení dalších částí budovy. Zázrak se nakonec nekonal. Lermanda řekl, že se v suti žádné tělo nenašlo a že zachycený tep srdce mohl být puls některého ze záchranářů.

Chilský tým v minulých dnech, kdy se hledalo, žádal, aby lidé na ulici v blízkosti prohledávaného domu vypnuli své mobilní telefony a zůstali bez hnutí, aby se zabránilo rušení detektorů.

Po výbuchu 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zemřelo 190 lidí a dalších 6000 utrpělo zranění. Zhruba čtvrt milionu obyvatel se nemůže po explozi vrátit do svých původních domovů. Výbuch a následná tlaková vlna poničily rozsáhlé oblasti ve městě. Libanonci výbuch připsali liknavosti politiků, protože o potenciálním nebezpečí látky se vědělo. Vláda Hasana Dijába pak podala demisi a Dijábův nástupce Mustafá Adíb nyní sestavuje nový kabinet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama