Zdravotníci v Afghánistánu čelí kvůli pandemie cíleným útokům

Zdravotníci a zdravotnická zařízení v Afghánistánu čelí během pandemie nemoci covid-19 "cíleným útokům" ozbrojenců i afghánských vojáků. Podle agentury AP to vyplývá z dnes zveřejněné zprávy mise OSN v zemi.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve zprávě uvedla, že mezi 11. březnem a 23. květnem zaznamenala 12 případů záměrných násilných činů. Osm z nich provedlo povstalecké hnutí Tálibán, tři spáchaly jednotky afghánské armády. Nejkrvavější incident, kterým byl květnový útok na porodnici v metropoli Kábulu, zůstává neobjasněný.

"V době, kdy byla potřeba akutní humanitární pomoc na ochranu každodenního života v Afghánistánu, provedly Tálibán i afghánské bezpečnostní síly cílené násilné činy, které ohrozily zdravotnické programy," řekla šéfka mise UNAMA Deborah Lyonsová. "Pro takové činy není omluvy; bezpečí a zdraví civilního obyvatelstva musí být prioritou," dodala.

V Afghánistánu bylo potvrzeno 28.833 pozitivních případů koronaviru, 581 lidí s covidem-19 zemřelo. Skutečné číslo je však podle mezinárodních humanitárních organizací s ohledem na nedostatečný přístup k testování mnohem vyšší.

V důsledku útoku na kábulskou porodnici se mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) minulý týden rozhodla ukončit činnost v tomto lékařském zařízení. Bez bližšího upřesnění nicméně uvedla, že její další projekty v Afghánistánu budou pokračovat.

Při útoku na porodnici z 12. května zahynulo 25 lidí, včetně 16 matek a dvou dětí. Více než deset osob utrpělo zranění. Tálibán jakýkoliv podíl na incidentu popřel. Spojené státy uvedly, že útok má nanejvýš pravděpodobně na svědomí odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. Podle nich cílil na menšinové šíity v kábulské čtvrti, kde již radikálové z IS v minulosti útočili.

Zpráva OSN zdůrazňuje, že cílené útoky na zdravotnická zařízení zakazuje mezinárodní právo a že je lze považovat za válečné zločiny. "Spáchání cílených útoků na zdravotnictví během pandemie covidu-19 v době, kdy jsou zdravotnické zdroje již tak napjaté a jsou životně důležité pro civilní obyvatelstvo, je obzvláště zavrženíhodné," řekla Fiona Frazerová, šéfka sekce pro lidská práva v UNAMA.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 48 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy