Zdravotníci v Afghánistánu čelí kvůli pandemie cíleným útokům

Zdravotníci a zdravotnická zařízení v Afghánistánu čelí během pandemie nemoci covid-19 "cíleným útokům" ozbrojenců i afghánských vojáků. Podle agentury AP to vyplývá z dnes zveřejněné zprávy mise OSN v zemi.

Lékař ošetřuje pacienta v nemocnici Boost ve městě Laškargáh v provincii Hílmánd (Foto: Kadir Van Lohuizen)
doporučujeme

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve zprávě uvedla, že mezi 11. březnem a 23. květnem zaznamenala 12 případů záměrných násilných činů. Osm z nich provedlo povstalecké hnutí Tálibán, tři spáchaly jednotky afghánské armády. Nejkrvavější incident, kterým byl květnový útok na porodnici v metropoli Kábulu, zůstává neobjasněný.

"V době, kdy byla potřeba akutní humanitární pomoc na ochranu každodenního života v Afghánistánu, provedly Tálibán i afghánské bezpečnostní síly cílené násilné činy, které ohrozily zdravotnické programy," řekla šéfka mise UNAMA Deborah Lyonsová. "Pro takové činy není omluvy; bezpečí a zdraví civilního obyvatelstva musí být prioritou," dodala.

V Afghánistánu bylo potvrzeno 28.833 pozitivních případů koronaviru, 581 lidí s covidem-19 zemřelo. Skutečné číslo je však podle mezinárodních humanitárních organizací s ohledem na nedostatečný přístup k testování mnohem vyšší.

V důsledku útoku na kábulskou porodnici se mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) minulý týden rozhodla ukončit činnost v tomto lékařském zařízení. Bez bližšího upřesnění nicméně uvedla, že její další projekty v Afghánistánu budou pokračovat.

Při útoku na porodnici z 12. května zahynulo 25 lidí, včetně 16 matek a dvou dětí. Více než deset osob utrpělo zranění. Tálibán jakýkoliv podíl na incidentu popřel. Spojené státy uvedly, že útok má nanejvýš pravděpodobně na svědomí odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. Podle nich cílil na menšinové šíity v kábulské čtvrti, kde již radikálové z IS v minulosti útočili.

Zpráva OSN zdůrazňuje, že cílené útoky na zdravotnická zařízení zakazuje mezinárodní právo a že je lze považovat za válečné zločiny. "Spáchání cílených útoků na zdravotnictví během pandemie covidu-19 v době, kdy jsou zdravotnické zdroje již tak napjaté a jsou životně důležité pro civilní obyvatelstvo, je obzvláště zavrženíhodné," řekla Fiona Frazerová, šéfka sekce pro lidská práva v UNAMA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V docích íránského Búšehru vzplálo nejméně sedm lodí

15.07.2020 17:01 Aktualizováno V jihoíránském přístavu Bandar Búšehr dnes požár zachvátil nejméně sedm lodí. Informovala o tom…

U Spojených arabských emirátů byl unesen tanker, dle USA porušil…

15.07.2020 15:33 U břehů Spojených arabských emirátů byl unesen ropný tanker, který USA podezírají z porušení…

Společnost Červeného půlměsíce: Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli…

14.07.2020 21:04 Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli narůstajícímu počtu lidí nakažených koronavirem, kteří zatěžují…

V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky…

14.07.2020 16:23 Aktualizováno V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama