Zemětřesení v Íránu si vyžádalo šest mrtvých a na 300 zraněných

Nejméně šest mrtvých a přes 300 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo severozápad Íránu. Oznámila to íránská agentura IRNA. Podle agentury AFP je už bilance mrtvých a zraněných konečná a z původně 345 lidí hospitalizovaných kvůli zranění jich v nemocnici zůstalo 17.

Přidejte svůj názor

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
doporučujeme

Materiální škody nejsou velké, ale po hlavním otřesu následovalo až 60 menších, což mezi lidmi vyvolalo značnou paniku.

Zemětřesení podle upřesněné informace americké geologické služby USGS dosáhlo síly 5,8 stupně. Otřesy podle seizmologů z teheránské univerzity vycházely z hloubi osmi kilometrů, epicentrum se nacházelo přibližně 120 kilometrů od města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán. Země se třásla nejprve kolem 02:30 místního času, kdy střední Evropa měla půlnoc, pak následovaly čtyři další otřesy.

Íránská záchranná služba na místo vyslala své týmy i vrtulníky, personál nemocnic má pohotovost. "Bohužel přišlo o život šest lidí, 345 jich bylo zraněno," sdělil státní televizi šéf záchranné služby Pír Hosejn Kolívand.

Otřesy byly patrné v několika městech, podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) je pocítilo až 20 milionů lidí.

Zničeno bylo asi 40 domů a poškozeno 400 dalších. Místní televize uvedla, že příčinou většiny zranění byla panika, v níž lidé vybíhali z domů. Pod troskami zbořených stájí zahnulo přes 200 kusů dobytka.

Ráno se podařilo obnovit dodávky plynu a dopoledne záchranáři rozváželi do 78 vesnic balíčky s jídlem a léky, deky a ohřívače. Ve vesnici Varnakeš bylo zřízeno provizorní ubytování.

Írán se nachází na několika liniích seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 6,3 stupně. V důsledku katastrofy bylo zraněno více než 700 lidí. Předloni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. O život přišlo tehdy více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26.000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 19:17 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od dnešního rána odpáleno 190 raket, proti kterým…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama