Zemřel palestinský vyjednávač Saíb Irikát (†65), před pár týdny se nakazil koronavirem

Dlouholetý palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát zemřel dnes ve věku 65 let, píše agentura AP. Před několika týdny se nakazil koronavirem. O jeho úmrtí informovala v prohlášení palestinská politická strana Fatah.

Palestina
doporučujeme

Irikát patřil k nejvýše postaveným palestinským politikům. Byl generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), člen strany Fatah, která je nejmocnější frakcí v rámci OOP, a v mezinárodním dění byl v uplynulých dekádách jednou z nejznámějších palestinských politických tváří.

Jako zkušený vyjednavač byl jedním z nejvýznamnějších poradců palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a působil také na vyšších pozicích za Abbásova předchůdce Jásira Arafata.

Zákonodárce z Jericha na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu před měsícem na twitteru napsal, že je kvůli covidu-19 v izolaci doma, kde se mu dostává zdravotní péče. Irikát tehdy upřesnil, že pociťuje "těžké příznaky kvůli nedostatečné imunitě v důsledku transplantace plic" a poděkoval za přání rychlého zotavení. Politik trpěl několik let plicní fibrózou, kvůli níž se roku 2017 podrobil transplantaci plic.

Kvůli komplikacím byl asi o deset dní později převezen do jeruzalémské nemocnice Hadassa. Lékaři jeho stav označili za kritický, diplomat musel dostat kyslík. Podle mluvčího palestinské strany Fatah byl ale politik hospitalizován kvůli komplikacím souvisejícím s transplantací, ne s covidem-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rafinérii na severu Iráku zasáhly rakety, k útoku se hlásí Islámský stát

29.11.2020 21:17 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz…

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 19:21 Aktualizováno NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Odplata za vraždu jaderného fyzika: Íránský tisk navrhuje útok na…

29.11.2020 17:46 Íránští poslanci dnes podepsali výzvu k pomstě za smrt jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeho. V…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama