NÁZOR: Dezinformace přicházejí i z nejvyšších míst, kritizuje politolog

Jedna pozoruhodná věc odlišuje aktuální pandemii od těch, které se objevily v minulosti, domnívá se komentátor a politolog Fareed Zakaria ve svém článku pro server Washington Post. Za tento rozdíl označuje rychlost, s jakou se nyní lidstvu podařilo vyvinout vakcíny.

Co přinesla věda, politika odnese

Je zcela bezprecedentní a dech beroucí, že během několika měsíců po příchodu nového koronaviru dokázali vědci vyvinout a otestovat několik vakcín, které se ukázaly jako vysoce účinné při předcházení vážného průběhu nemoci, konstatuje Zakaria. Obává se, že to, co přinesla věda, odnáší politika.  

Například Spojené státy, navzdory tomu, že mají ohromné zásoby vakcín, plně proočkovaly pouze okolo 60 % dospělé populace, připomíná politolog. To podle něj zajišťuje, že pandemie se bude protahovat, možná donekonečna. "Máme nástroje k ukončení této tragédie, volíme ale její pokračování," míní autor komentáře.  

Zakaria odkazuje na tvrzení týdeníku Economist, že antiočkovací hnutí je nyní ve Spojených státech bezprecedentně silné. Ačkoliv vždy existovali lidé, kteří očkování odmítali, šlo o okrajovou skupinu nepoučených kritiků a cena za jejich postoje byla zpravidla nízká, typicky zahrnovala ojedinělá ohniska spalniček, upozorňuje komentátor. Zdůrazňuje, že nyní je situace jiná.

Na pozadí pandemie, která si vyžádala životy více než 600 tisíc Američanů, je na vzestupu rozsáhlá krajně pravicová konspirační teorie ohledně očkování, kterou podporují vlivné postavy konzervativních médií a tolerují ji - a případně i podněcují - mocní republikánští politici, nastiňuje Zakaria. Důsledky jsou podle něj jednoznačné - zatímco v červnu obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny 86 % voličů Demokratické strany, v případě republikánských voličů to bylo jen 52 %.

Americké státy, které vykazují nejnižší proočkovanost - Mississippi, Alabama, Arkansas, Wyoming a Louisiana -, výrazně volily předešlého prezidenta Donalda Trumpa, upozorňuje politolog. Dodává, že očkována je také jen necelá polovina republikánských kongresmanů.    

"Antiočkovací nálady nejsou jen americký problém," pokračuje Zakaria. Konstatuje, že v mnoha částech světa existují segmenty obyvatel, především na venkově žijící a méně vzdělaní lidé, které s očkováním váhají. Odlišnost od Spojených států spatřuje politolog v tom, že prakticky nikde jinde jedna z hlavních politických sil nepropaguje v takové míře dezinformace o covidu-19.

Naopak, dezinformace ze Spojených států se šíří do světa, kde legitimizují a podporují odpůrce očkování, myslí si autor komentáře. Zmiňuje Francii, kde panují rovněž silné antiočkovací nálady, ale politická reprezentace se snaží o změnu - prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil povinné očkování zdravotníků a zákaz vstupu neočkovaných do restaurací, kaváren, divadel, kin a prostředků hromadné meziměstské dopravy.

Očkovací pasy sice vyvolaly hlasité protesty, ale k očkování přiměly miliony Francouzů, kvituje Zakaria. Podotýká, že opozice sice opatření kritizuje jako přehnaně tvrdá, ale nešíří dezinformace.

Čas být tvrdý

"(Americký) prezident (Joe) Biden musí začít být tvrdý," apeluje politolog. Měl by podle něj vysvětlit, že Spojené státy sice podporují svobodu, ale lidé nemají právo činit to, co ohrožuje či omezuje životy jiných.

Existují i jiné věci, které jsou ve Spojených státech povinné, například školní docházka, placení daní, registrace k odvodu do armády pro muže nebo zasednutí v soudní porotě, podobně jako řada věcí, které jsou zakázané, byť zdánlivě nikoho jiného nepoškozují, například obchod se zakázanými látkami, znečišťování veřejných prostranství či rušení nočního klidu, připomíná komentátor. Dodává, že řidič ve Spojených státech musí mít řidičský průkaz, pojištěný vůz, používat bezpečnostní pás, dodržovat předpisy a nesmí řídit opilý.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I děti, které chodí do veřejných škol, musí být ve Spojených státech očkované, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že ve všech případech jde o zdánlivě osobní rozhodnutí, která ale ve skutečnosti ovlivňují okolí a nikdo by neměl mít právo šířit nemoc a zabírat cenné nemocniční lůžko.

"Někteří republikánští politici a postavy z konzervativních médií konečně nabádají lidi, aby se nechali očkovat. Ale možná tak činí pozdě," píše politolog. Konstatuje, že podobně jako při vzestupu Trumpa a obviněních z volebních manipulací a falšování výsledků loňského prezidentského klání Republikánská strana tolerovala bláznivé výstřelky příliš dlouho, čímž rozdmýchala plameny lži a vytvořila opar dezinformací.

Někteří republikánští guvernéři, jako Ron DeSantis na Floridě, dokonce nadbíhají svým voličům tím, že zakázali úředním i soukromým aktérům požadovat doklad o očkování, poukazuje Zakaria. Upozorňuje, že republikáni se sice staví za ekonomický růst a jsou proti lockdownům, ale spolu s konzervativními médii svými kroky a lhostejností ve skutečnosti ekonomiku ohrožují, stejně jako ohrožují lidské životy.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy