Druhý rok pandemie může být těžší než první, obává se WHO

Druhý rok pandemie koronaviru by mohl být těžší než první. Varoval před tím dnes podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

Mike Ryan
doporučujeme

"Vstupujeme do druhého roku, mohl by být dokonce těžší vzhledem k dynamice přenosu a některým problémům, které vidíme," řekl Ryan. Světová bilance obětí se blíží dvěma milionům a nakazilo se více než 91,5 milionu lidí.

WHO uvádí, že po dvou týdnech poklesu počtu případů jich bylo během minulého týdne celosvětově hlášeno zhruba pět milionů, což je pravděpodobně důsledek ochabnutí ochrany během svátků. Na severní polokouli, zvláště v Evropě a Severní Americe, byla zima, lidé se zdržovali ve vnitřních prostorech, více se scházeli a nastala kombinace faktorů, které v mnoha zemích urychlily šíření viru, konstatoval Ryan.

Další zástupkyně WHO Maria Van Kerkhoveová varovala: "Po svátcích se v některých zemích situace výrazně zhorší, než se bude zlepšovat."

I kvůli sílícímu strachu z nakažlivější mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Británii a která se už rozšířila po světě, evropské vlády ohlašují zpřísňování a prodlužování platnosti protiepidemických restrikcí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Registrační systém k očkování kolabuje, Čína kvůli koronaviru…

15.01.2021 15:52 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Od pondělí budou nutné testy na covid z Maďarska či Malty

15.01.2021 15:50 Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při návratu z Maďarska, Malty, Azorů a…

Nizozemská vláda podala pouhé dva měsíce před volbami demisi

15.01.2021 15:20 Aktualizováno Nizozemská vláda podala dva měsíce před parlamentními volbami demisi. Na tiskové konferenci to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama