Islamisté ohrožují Německo útoky. Co bude dál?

Berlín - V rozhovoru pro magazín die Welt prezident Spolkového kriminálního úřadu Jörg Ziercke označil islamisty za největší hrozbu pro Spolkovou republiku Německo. Podle bezpečnostních složek jejich počet a s ním i hrozba neustále roste.

Islamisté, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet islamistů v Německu již dosáhl počtu 1000. V osmdesáti milionové populaci se sice jedná o kapku v moři, jenže vzhledem ke způsobu jejich boje, je toto číslo alarmující. Na to poukazuje i prezident Spolkového kriminálního úřadu Ziercke. Úřad dále rozlišuje islamisty podle potenciální nebezpečnosti pro stát. Zatímco v roce 2010 potenciálně nebezpečných osob, které jsou schopny páchat „závažné trestné činy ve značném rozsahu", bylo 120, v současnosti se jejich počet téměř zdvojnásobil.

Našim západním sousedům se v minulosti podařilo zmařit již devět teroristických útoků. Přesto došlo k několika incidentům. V roce 2006 nevybuchla nastražená nálož v Kolíně nad Rýnem. V roce 2011 zaútočili islamisté na americké vojáky na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a o rok později jen náhodou nevybuchla bomba umístěná na bonnském vlakovém nádraží.

Přijdou další útoky

Ziercke nepochybuje, že Německo čekají další útoky, ale jedním dechem dodává: „bezpečnostní orgány jsou v dobré pozici a pokusí se ze všech sil zmařit tyto pokusy. Panika není nutná!" Bezpečnostní složky rovněž detekovaly dalších 300 osob, které pracují jako prostředníci teroristických buněk. V současnosti probíhá 420 vyšetřování a 650 islamistů již bylo obžalováno.

Operace Islámského státu zapříčinily přesun radikálů do Sýrie a Iráku. Podle odhadů se jedná až o 15 000 mužů a žen z 80 zemí. Ze západních zemí sice odchází mladí džihádisté, ale na druhou stranu v těchto zemích roste radikalismus. Hans-Georg Maassen, představitel Spolkové zpravodajské služby připustil, že fundamentální Saláfisté nyní v Německu čítají okolo 6300 osob, přičemž do konce roku by jejich počet mohl dosáhnout až 7000. Je to znepokojující číslo, když si uvědomíme, že v nedávné době Saláfistů byly necelé 3000.

Zdá se, že Islámský stát a rostoucí radikalizace části muslimského obyvatelstvo na Západě jsou spojité nádoby. Čím déle válka potrvá, tím větší bude hrozba pro Evropu.

Témata: islám | Německo | Terorismus
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku je jeho nakažlivější…

18.01.2021 20:09 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama