Slovensko zametlo s Baťou a jeho dědici? Právník chce bojovat dál

Bratislava - Baťovi dědicové se o majetek na Slovensku zatím soudí marně a právní bitva bude nejspíš ještě hodně dlouhá. Za politické rozhodnutí označil Tomáš Pecina, zástupce příbuzných podnikatele Jana Antonína Bati, rozhodnutí bratislavského krajského soudu anulovat verdikt nižšího soudu, který očistil Baťovo jméno.

Ilustrační foto
doporučujeme

"S tímto rozhodnutím soudu nesouhlasíme. Pokládáme ho za porušení práva na spravedlivý proces," řekl Pecina ČTK. Dodal, že po doručení a prostudování rozsudku bratislavského krajského soudu bude známo, zda příbuzní Bati podají novou žádost o náhradu za majetek zabavený Baťovu impériu na území Slovenska po druhé světové válce.

Krajský soud v Bratislavě na základě stížnosti slovenského ministra financí Petera Kažimíra zrušil loňský verdikt okresního soudu, který v obnoveném řízení anuloval trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, jenž Baťovi v roce 1947 uložil Národní soud v Praze. Z vyjádření, které dnes poskytl ČTK krajský soud, vyplývá, že okresní soud v případu opakovaně pochybil.

Krajský soud dospěl k závěru, že soud první instance protiprávně rozhodl povolit obnovení řízení v Baťově případu. Podle krajského soudu, který se odvolal na takzvané Benešovy dekrety, by o obnovení řízení vůči verdiktu Národního soudu v Praze mohl rozhodovat jen tento soud. "Vzhledem k tomu, že tento soud již neexistuje, nepřichází obnova řízení v takovýchto trestních věcech vůbec v úvahu. Na území Slovenské republiky totiž neexituje momentálně žádný soud, který by mohl povolit obnovu řízení v trestních věcech, o nichž rozhodoval Národní soud," uvedl bratislavský krajský soud, vůči jehož rozhodnutí nelze podat stížnost. Krajský soud v případu rozhodl už koncem září, o tomto verdiktu ale informoval až v těchto dnech.

Podle krajského soudu měl nižší soud také informovat ministerstvo financí o podání návrhu na obnovu trestního řízení vůči Baťovi, což ale neučinil.

Kvůli jiným údajným pochybením okresního soudu v Baťova případu slovenské ministerstvo spravedlnosti už dříve navrhlo disciplinárně stíhat soudce Pavola Tomíka. Tento soudce coby předseda senátu podle ministerstva nezajistil, aby návrh na zrušení rozhodnutí československého soudu ohledně Bati byl přidělen náhodným výběrem některému ze soudců, a ve věci rozhodl se svým senátem.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul při letecké nehodě, zaujal v podniku jeho místo. Podnikatel v zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany a součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek. Baťův vnuk John Nash dříve odhadl, že hodnota Baťova majetku na Slovensku dosáhla několika miliard eur. Česká justice očistila Baťovo jméno už v roce 2007 a také v ČR se Baťovi potomci soudí o náhradu škody za majetek.

Témata: Baťa | Slovensko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Macron vyzval, aby do Sin-ťiangu jela mise pod záštitou OSN

22.09.2020 21:08 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval k vytvoření mezinárodní mise pod záštitou…

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

22.09.2020 20:39 Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama