Konec dětské obezity? Dánové našli recept

Kodaň - Stejně jako například tání ledovců se i dětská obezita stala globálním problémem. V Dánsku však možná přišli na způsob, jak zastavit tuto přehlíženou, ale o to nebezpečnější epidemii 21. století. Stačí dvacet drobných úprav životního stylu. Informuje BBC.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Dánský pediatr Jens Christian Holm potvrdil, že jeho projekt je průlomem v boji proti dětské obezitě. Do svého programu zapojil 1900 pacientů z města Holbaek. U 70 % se mu podařilo snížit a pak po dobu čtyř let udržet nově dosaženou váhu. To vše zavedením dvacetibodového plánu na změnu životního stylu.

Od jiných podobných projektů je tento významný svým rozsahem. „Obecně platí, že obézní děti bývají zanedbány. Často jsou osamělé a mnoho z nich se neúčastní aktivit se svými vrstevníky. Chybí jim sebevědomí. Toto schéma jim dává reálnou naději, že zhubnou a budou mít dobrou kvalitu života. "

Bojovat s obezitou „na vlastní pěst" je pro děti velice náročné. „Vytvořil jsem program, který zapojuje nejen děti, ale i rodiny." Jak to probíhá? Zprvu je mladý pacient na 24 hodin umístěn do nemocnice, kde mu jsou provedena vstupní měření. Během své hospitalizace zodpoví podrobný dotazník o svých stravovacích návycích a chování obecně.

Poté následuje plošná změna životního stylu, která by měla nastartovat organismus, jenž se vzpírá odbourávání tuků. Každé dítě je jedinečné, proto je mu program ušit na míru a obsahuje patnáct až dvacet návyků, které musí provádět po celý den.

Hlavní nebezpečí vidí pediatr v pasivně stráveném čase u televize nebo na počítači. Rovněž apeluje na rodiče, aby dohlédli na zdravý a dlouhý spánek svých dětí, protože během něho tělo vylučuje důležité hormony, které napomáhají redukci váhy.

Program se rozšířil do dalších oblastí Dánska. Holm však vyzývá i ostatní země, aby ho následovaly. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob trpí dětskou obezitou jedno ze tří dětí. Za posledních 30 let se počet obézních adolescentů zčtyřnásobil.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hledala, nebo našla uprchlíky? Lodi Open Arms hrozí žaloba i vysoká pokuta

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Posádce lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která díky nařízení italské…

Brexit bez dohody je nesmysl? Francie se obává nejhoršího

21.08.2019 20:58 Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je…

Johnson chce brexit s dohodou a také zrušení irské pojistky

21.08.2019 20:52 Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil dnes v Berlíně před…

Výročí srpna 1968 budí na Slovensku vášně. Danko si rýpl i do Američanů

21.08.2019 20:50 Aktualizováno Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama