Camerona čeká výprask? UKIP slaví v Británii další triumf

Londýn - Velkou Británii patrně čeká politická revoluce. Vítězství kandidáta protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v dnešních doplňovacích volbách do britského parlamentu by podle Reuters naznačilo, že v parlamentních volbách na jaře 2015 bude pro konzervativního premiéra Davida Camerona obtížné získat další mandát.

David Cameron v britském parlamentu.
doporučujeme

Doplňovací volby se konají v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co tamní poslanec za vládní Konzervativní stranu Mark Reckless přešel k UKIP, za kterou nyní kandiduje a nejspíš pro ní získá druhé parlamentní křeslo. Podle nedávných průzkumů ho chce volit 43 procent místních obyvatel, zatímco pro kandidáta konzervativců 30 procent a opozičních labouristů jen 21 procent.

Z Konzervativní strany takto přešlo k UKIP v posledních měsících již několik poslanců a dalších osobností. Vůbec první místo v britském parlamentu obsadila UKIP, která požaduje rychlý odchod země z Evropské unie a výrazné omezení počtu přistěhovalců, v říjnových doplňovacích volbách v anglickém obvodě Clacton.

"Když vyhraji, výrazně se změní nahlížení lidí na UKIP. Lidé si uvědomí, že jsme věrohodní a stranou, která může příští rok vyhrát mnoho míst v parlamentu," řekl třiačtyřicetiletý Reckless. Svůj zářijový přechod k UKIP vysvětlil tím, že přestal věřit Cameronovu slibu, že v případě svého znovuzvolení prosadí v EU skutečné reformy.

Recklessovo vítězství by podle Reuters mezi evropskými partnery prohloubilo obavy z možného odchodu Británie z EU. Bylo by také vážnou ranou pro Camerona, který nařídil své straně mobilizovat k udržení Rochesteru veškeré své síly a osobně tento volební obvod v minulých týdnech pětkrát navštívil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EK vyzvala státy Unie k posílení společného boje s koronavirem

28.10.2020 13:36 Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat…

Polsko znovu hlásí rekordní nárůst případů koronaviru i úmrtí

28.10.2020 12:33 V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Němce znepokojují návštěvy Čechů. Zvažuje se omezení styků

28.10.2020 10:10 Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by kvůli nepříznivé koronavirové situaci chtěla…

V Itálii pokračovaly demonstrace proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 09:57 V Římě pokračovaly v úterý večer protesty proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama