Pád Camerona se blíží? Britská politická scéna se otřásá

Londýn - S politickým přeběhlictvím má Česko špatné zkušenosti, nyní se něco podobného děje v Británii a premiér David Cameron začíná mít problémy. Euroskeptická strana UKIP získala již druhého poslance v parlamentu.

Londýn, Houses of Parliament
doporučujeme

Kandidát UKIP Mark Reckless získal v doplňovacích volbách 42 procent hlasů, zatímco vládní konzervativci 35 procent, opoziční labouristé 11,7 procenta a liberální demokraté, kteří tvoří s konzervativci vládní koalici, dokonce jen jedno procento hlasů, upřesnil web BBC. Volební účast byla 51 procent.

Vítěz po oznámení výsledků dnes prohlásil, že UKIP se prosadila jako radikální strana, která vyjadřuje obavy dělnické a střední třídy. "Když UKIP může vyhrát zde, může vyhrát v celé zemi," řekl Reckless (43) v dosavadní baště konzervativců nedaleko Londýna.

V kampani se zaměřil na omezování přistěhovalectví, které trápí mnohé Brity. Tvrzením, že by UKIP v případě svého vládnutí nejspíš vyzvala k odchodu ze země polské a všechny další imigranty ze zemí EU, nebo aspoň omezila jejich pobyt v Británii, ale Reckless popudil i vlastní stranu. UKIP ujistila, že není pro vyhazování občanů jiných zemí EU, kteří jsou v Británii legálně.

Doplňující volby se konaly v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co Reckless v září opustil konzervativce a přestoupil k UKIP. V hlasování porazil kandidátku Cameronovy strany rozdílem téměř 3000 hlasů.

Z Konzervativní strany takto přešlo k UKIP v posledních měsících již několik poslanců a dalších osobností. Vůbec první místo v britském parlamentu obsadila UKIP, která požaduje rychlý odchod země z Evropské unie a výrazné omezení počtu přistěhovalců, v říjnových doplňovacích volbách v anglickém obvodě Clacton.

"Postoj UKIP k imigraci je zcela jasný. Potřebujeme vyřešit naše hranice, ale to nemůžeme, dokud zůstáváme v Evropské unii," citoval dnes deník The Guardian mluvčího UKIP.

Stále více voličů láká hlavně protiimigrační rétorika UKIP. "Myslím, že je jich v této zemi příliš," řekl agentuře AFP k počtu cizinců v Británii Keith Mye (67), který se odklonil od labouristů. "Velkou obavou lidí je ztráta identity," tvrdí majitel knihkupectví v Rochesteru Bob Peters.

Agentura Reuters předpověděla, že Recklessovo vítězství prohloubí mezi evropskými partnery obavy z možného odchodu Británie z EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku a Řecku: Mrtvých přibývá, tsunami odnášela…

31.10.2020 13:38 Aktualizováno Už 28 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku a Řecku v důsledku pátečního zemětřesení,…

Při testování Slováků osobně pomáhá ministr zdravotnictví, drive-in se…

31.10.2020 13:31 Odběrová místa na řece, v autobusech, na jevišti divadla či ve velkých stanech. Slováci se v rámci…

Řecko kvůli sílící epidemii ohlásilo nové restrikce, bude i noční zákaz…

31.10.2020 12:21 Řecko rozšíří noční zákaz vycházení a na měsíc v nejhustěji obydlených částech země uzavře bary a…

Polsko má téměř 22 tisíc nových případů koronaviru, v zemi pokračují…

31.10.2020 12:01 Polsko pátý den v řadě zaznamenalo rekordní přírůstky nových případů koronaviru, dnes oznámilo 21…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama