NATO a Rusko na ostří nože: Skutečnost je mimořádně špatná, zní z Moskvy

Brusel/Moskva - NATO vyzvalo Rusko k odpovědnějšímu chování jeho vojenských letadel ve vzdušném prostoru u hranic s aliancí. Moskva je naopak přesvědčena, že NATO ohrožuje stabilitu Evropy svými manévry.

Ruská armáda
doporučujeme

"Agresivní akce Ruska podkopaly euroatlantickou bezpečnost," prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg den před jednáním ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bruselu. Aliance podle něj dál sleduje významné vojenské posilování Ruska okolo Ukrajiny i na jejím území. Podle generálního tajemníka NATO porušuje Rusko mírové dohody z Minsku.

Ruská letadla se podle Stoltenberga většinou pohybují v mezinárodním vzdušném prostoru, a neporušují tak mezinárodní pravidla. V některých případech ovšem vzdušný prostor zemí NATO narušila. "Chovají se způsobem, který je někdy velmi agresivní," podotkl generální tajemník aliance.

Problémem podle něj nejsou jen počty takových incidentů, ale také podoba letů. Letouny se prý pohybují velmi blízko aliančních lodí, létají bez oznámených letových plánů či bez zapnutých odpovídačů (přístrojů umožňujících obsluze radarů identifikovat letící stroj) a nekomunikují s civilním řízením letového provozu. Rusko by se podle Stoltenberga mělo chovat odpovědněji. Větší průhlednost by podle něj snížila riziko nehod či incidentů, které by pak mohlo být složité dostat pod kontrolu.

V reakci na chování Ruska se už v září aliance na summitu ve Walesu dohodla na vzniku sil velmi vysoké připravenosti. Tyto "hrotové" jednotky, schopné na území členského státu zasáhnout v řádu dní, by měly začít existovat v roce 2016. Do té doby aliance zvýší připravenost části už existujících sil rychlé reakce, řekl dnes Stoltenberg. "Je to most, dočasné řešení," poznamenal. Tři členské země - Německo, Nizozemsko a Norsko - se už přispět rozhodly, další o věci jednají.

Rusko alianční akce u svých hranic kritizuje. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov dnes prohlásil, že NATO ohrožuje stabilitu severní Evropy svými vojenskými manévry v tomto regionu a také tím, že do pobaltských republik "přemísťuje letadla schopná nést jaderné zbraně". "Skutečnost je mimořádně špatná," řekl Meškov v rozhovoru s agenturou Interfax.

Roman Joch z Občanského institutu pro Natoaktual.cz říká: "Letecké svazy Ruské federace, včetně strategických bombardérů Tupolev Tu-95 s velmi příznačným kódovým označením NATO „medvěd", jež mají ve výzbroji jaderné zbraně, za uplynulé měsíce nalétávaly na vzdušný prostor Islandu, Norska, Velké Británie, Nizozemí, Turecka, ba až té od Ruska nejvzdálenější evropské země, Portugalska. V severním Pacifiku přiletěly až k americkému pobřeží Kalifornie."

"Ruská vojenská letadla běžně narušují vzdušný prostor Finska, Švédska a všech tří pobaltských zemí, tedy Estonska, Lotyšska a Litvy. Ruské ponorky pronikají do pobřežních vod Švédska. A když na summitu asijsko-pacifických zemí v čínské Šanghaji australský premiér Tony Abbott kritizoval prezidenta Putina, krátce poté k australským vodám připluly čtyři ruské křižníky," pokračuje Joch a dodává:

"Účelem je zřejmě zastrašit a deprimovat jednotlivé členské země NATO a Alianci tak rozštěpit a paralyzovat. A to pro případ, kdyby se Putin rozhodl napadnout jiné malé země NATO, například pobaltské. Ať ty ostatní ani nepomyslí na to jim pomoci, ať je to ani nenapadne, ať ve svém vlastním zájmu raději na to nijak nereagují."

Témata: NATO | Ruská armáda | Rusko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama