Tusk novým šéfem EU: Je zapotřebí splnit čtyři velké úkoly

Brusel - V čele EU dnes stanul polský expremiér Donald Tusk. Ve svém projevu nebyl zrovna optimistický, nicméně představil čtyři okruhy, které by měly přinést obrat k lepšímu.

Donald Tusk, polský expremiér a nový "prezident EU"
doporučujeme

Významnou rolí prezidenta EU, jak je funkce předsedy Evropské rady často označována, je vedle reprezentace unie v zahraničí vyjednávání s lídry unijních států s cílem najít pro všech 28 unijních zemí přijatelný kompromis v klíčových či kontroverzních otázkách. Tuska čeká první unijní summit v nové roli krátce před Vánocemi, a to 18. a 19. prosince v Bruselu.

Evropská unie podle Tuska "prochází těžkými časy a potřebuje zaznamenat úspěch". K jeho dosažení v příštích letech je podle něj zapotřebí splnit čtyři velké úkoly.

"Zaprvé chránit naše základní hodnoty, solidaritu, svobodu a jednotu proti hrozbám přicházejícím jak zvnějšku, tak zevnitř." prohlásil. Tusk za druhý úkol označil "nemilosrdné odhodlání skoncovat s ekonomickou krizí". Je podle něj povinností členů EU završit "opravdovou ekonomickou a měnovou unii".

"Za třetí, Evropa musí zabezpečit své hranice a podporovat ty ve svém sousedství, kteří sdílejí naše hodnoty," sdělil Tusk. "Za čtvrté, vztahy mezi Evropou a Spojenými státy jsou páteří společenství demokratických států," prohlásil také nový šéf Evropské rady.

Polský představitel, u kterého je zdůrazňováno jeho evropanství a schopnosti prokázané v domácí politice, byl pro některé překvapivou volbou. Jasnou podporu měl ale například od německé kancléřky Angely Merkelové, se kterou Tuska pojí přátelské vztahy. Funkční období je dva a půl roku s jednou možností opakování.

Témata: Donald Tusk | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama