Upíři v Polsku? Vědci zjistili toto

Varšava - Archeologové v Polsku letos odkryli na severozápadě země středověké pohřebiště, které obsahovalo šest tzv. upírských pohřbů. Těla byla zaopatřena tak, aby nemohla vstát z hrobu a škodit živým. Informuje server news.com.au.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Těla byla rozřezána, v čelistech se nacházely kameny, na krku měla srpy a zatlučené hřeby. Tato opatření měla zajistit, že mrtví "upíři" nepokoušou ostatní lidi.

Legenda z 11. století uvádí, že v oblasti začali umírat lidé kvůli neznámé nemoci. Tu údajně přinesli jistí cestovatelé.

"V polském folkloru...jsou duše a tělo rozdílné entity, které se oddělují v momentě smrti. Většina duší je neškodná, opustí tělo a 40 dní po smrti bloudí po zemi. Ale malá část duší byla považována za přímou hrozbu pro živé. Mohly se stát upíry, především duše těch, kdo vykazovali neobvyklý fyzický vzhled, praktikovali čarodějnictví zemřeli mezi prvními během epidemie, spáchali sebevraždu, nebyli pokřtěni či se narodili mimo manželství," uvádí dr. Lesley Gregoricka z Univerzity Jižní Alabama.

Její výzkum ukázal, že šestice "upírů" ve skutečnosti nebyli cizinci, ale místní obyvatelé, kteří podlehli choleře. Jelikož se tato nemoc v oblasti předtím běžně nevyskytovala, lidé to považovali za pochybné znamení a osoby raději pohřbili s náležitými opatřeními.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama