Smrt 32 pasažérů: Byla za zkázou Costy Concodie žena? Kapitán vypovídal

Grosseto (Itálie) - "Zavinila" potopení Costy Concordie žena? U italského soudu dnes jako svědek poprvé vypovídá hlavní obžalovaný - kapitán Francesco Schettino. Tomu prokuratura přičítá odpovědnost za smrt 32 lidí. Hrozí mu až 25 let vězení. Proces se táhne už rok.

Costa Concordia ztroskotala dne 13. ledna 2012 na mělčině poblíž toskánského pobřeží. Přes 4000 lidí, nacházejících se v té době na palubě, muselo být evakuováno. Při ztroskotání lodi zemřelo dvaatřicet osob.
doporučujeme

Schettino se s lodí vychýlil z plánované trasy a přiblížil k mělkým vodám poblíž ostrova Giglio. Jedna ze svědkyň - moldavská tanečnice - vypověděla, že to učinil kvůli tomu, aby ji ohromil, neboť byli milenci.

To dnes kapitán popřel. "Chtěl jsem zabít hned tři mouchy jednou ranou. Vzdát hold ostrovu a penzionovanému veliteli, který tam žije, poskytnout cestujícím zážitek navíc a udělat radost vrchnímu na lodi, který byl z Giglia," vypočítal důvody svého manévru.

Proces s ním začal už loni: soudce se snaží zjistit, co k havárii obří lodě vedlo, jak se během ní kapitán choval a zda udělal vše pro záchranu více než 4200 lidí na palubě. Obhajoba tvrdí, že kapitán za utonutí cestujících nemůže a že na tragédii nesou vinu hlavně technické závady a nedokonalost konstrukce. Prokuratura ale namítá, že Schettino potápějící se loď opustil předčasně a nedostál svým povinnostem.

Schettino, jemuž soud zaručil, že se během výpovědi dostane na veřejnost pouze jeho hlas a nikoli tvář, dnes rovněž řekl, že o neplánované zajížďce neměl povinnost informovat společnost vlastnící plavidlo. Z lodi podle své obhajoby neutekl, nýbrž byl odmrštěn do vody.

Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky velmi náročné operaci odtažen teprve letos. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama