Kolaps dopravy v Česku zkomplikoval život okolním státům

Vídeň/Bratislava/Varšava/Budapešť - Nejvýraznější potíže s ledovkou, která v České republice zcela ochromila dopravu, má z českých sousedů především Rakousko. Varování pro řidiče platí také na Slovensku, kde byla výstraha před náledím oproti původním očekáváním prodloužena až do středečního dopoledne. Zatímco na mnoha místech v Česku se vlaky zcela zastavily, za hranicemi fungovala železnice bez větších potíží. Sousední země se ale musely vypořádat s výpadky mezinárodních spojů jedoucích přes Česko.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ledovka dnes trápí dolnorakouskou oblast Waldviertel, která sousedí s Vysočinou. Uzavřeno bylo ve zmíněném rakouském regionu přes 30 úseků silnic a nefungovala asi dvacítka škol, do nichž se žáci kvůli kluzkým vozovkám nemohli dostat. Hasiči odstraňovali desítky popadaných stromů a problémy byly podle agentury APA i s dodávkami elektrického proudu.

Rozmary počasí potrápily také obyvatele jedné vesnice ve východorakouské spolkové zemi Burgenland. Obec, kde žije asi 100 lidí, se podle agentury DPA ocitla zcela odříznutá od světa, neboť žádná z příjezdových cest nebyla sjízdná.

Slovensko se prozatím na možné rozsáhlejší problémy v dopravě připravuje. Na východě země dnes sněžilo, stejně jako na severním a středním Slovensku, kde by mohlo napadnout asi 15 centimetrů sněhu. Pro střední a východní Slovensko platí kvůli nízkým teplotám výstraha před ledovkou. Podle meteorologů je ale nebezpečí spíše nízké a náledí může vznikat ojediněle, vyhlášen byl nejnižší ze tří stupňů varování.

Podle předpovědí se situace na Slovensku měla začít zlepšovat již dnes odpoledne. Slovenský hydrometeorologický ústav pro východ země na odpoledne nejdříve zrušil varování před náledím, brzy ho ale obnovil a pro střední a východní Slovensko ho následně rozšířil až do středečních devíti hodin. V zemi by se ale postupně mělo oteplit, takže případná námraza a sníh již ve středu roztají. Do konce týdne pak bude sice podle předpovědí pršet, teploty budou přes den ale nad bodem mrazu.

Dopravu na Slovensku ovlivnily potíže v České republice. Slovenské železnice varovaly cestující, aby u mezinárodních spojů jedoucích z Česka nadále počítali se zpožděními i s jejich možným rušením.

Kolabující doprava v Česku měla následky také pro Polsko. Zpravodajská stanice TVN24 uvedla, že mezinárodní spoje mířící do Varšavy přes Česko nejezdí, což byl případ vlaku Fryderyk Chopin z Vídně, který se v pondělí po hodinách čekání musel z Břeclavi vrátit do rakouské metropole. Polské železnice uvedly, že stejnojmenný spoj jedoucí v opačném směru, tedy z Varšavy do Vídně, potkal podobný osud, neboť dojel jen do Bohumína.

V Německu je doprava bez vážnějších komplikací. Meteorologové nicméně vydali varování před náledím v oblastech hraničících s Českem a také ve spolkové zemi Porýní-Falc. V Durynsku letos poprvé sněžilo, napadlo několik centimetrů. Sníh na dálnici A9 u durynského města Schleiz dopoledne uvěznil několik kamionů, které zablokovaly ve směru na Mnichov pravý jízdní pruh.

Větší problémy s ledovkou a mrznoucím deštěm má naopak Maďarsko, kde dopravu narušily popadané stromy a větve. Nejvíce postižen byl sever a střed země, komplikace hlásila také Budapešť. S velkými problémy v noci na dnešek jezdily vlaky na tratích východně od metropole, mezinárodní spoje do Rumunska postihly výpadky. Cestující v soupravách bez fungujícího topení uvízli několik hodin. Jeden z vlaků musel být na předměstí Budapešti odstaven na deset hodin, aniž by se pasažérům dostalo informací či pomoci.

Řada silnic v Budapešti dnes zůstala kvůli náledí uzavřená. V metropoli se bez proudu podle agentury MTI ocitlo přes 6300 domácností, bez dodávek elektrické energie byla také řada obcí.

Témata: Počasí | Rakousko | Slovensko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama