Země NATO jednaly o Ukrajině, přišlo ostré obvinění Ruska

Brusel - Ministři zahraničí členských zemí NATO dnes v ostrém prohlášení obvinili Rusko, že dál snaží destabilizovat Ukrajinu. Jednání bylo první příležitostí na úrovni ministrů zahraničí diskutovat o závěrech summitu NATO ve Walesu a o tom, jak se pokročilo při jejich zavádění v praxi. Poprvé se také ministerské zasedání uskutečnilo pod taktovkou nového generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, uvedlo MZV ČR.

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)

Během úvodního zasedání Komise NATO – Ukrajina ministři vyjádřili Ukrajině pokračující politickou podporu ve světle už druhých úspěšných ukrajinských voleb, z nichž vzešel výrazně proevropský parlament. Diskuse s ministrem Klimkinem, která proběhla formou videokonference, se zaměřila na současnou situaci v zemi, včetně implementace Minských dohod a priorit ukrajinské vlády.

"Ruské akce podkopávají bezpečnost Ukrajiny a mají vážné důsledky pro bezpečnost celého euroatlantického prostoru," uvedli ministři v prohlášení po dnešním jednání, kterého se prostřednictvím telemostu zúčastnil také šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin.

Rusko má podle ministrů aliančních zemí dodržovat své závazky z dohody v Minsku včetně stažení svých sil a vojenského vybavení z ukrajinského území. To by mělo umožnit funkční sledování ukrajinsko-ruské hranice a přispět k diplomatickému řešení konfliktu, které by respektovalo ukrajinskou územní celistvost, suverenitu a mezinárodně uznané hranice.

Podle Stoltenberga se Kyjev dohody z Minsku plnit snaží. "Ale Rusko a separatisté nikoli. Žádáme Rusko, aby dodržovalo své závazky," řekl novinářům.

Země NATO dnes opět odsoudily ruskou anexi poloostrova Krym i tamní zhoršující se humanitární situaci. Zopakovaly, že neuznávají proruskými separatisty zorganizované hlasování, vůči kterému Moskva vyjádřila "respekt".

Naopak říjnové parlamentní volby na Ukrajině jsou podle aliance dokladem odhodlání Ukrajinců pokračovat na cestě ke svobodě a demokracii, k budoucnosti zakotvené mezi demokratickými státy Evropy. Spojenci podle prohlášení ministrů budou Ukrajinu dál podporovat.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová při příchodu na dnešní jednání v centrále NATO připomněla, že EU už spustila svou misi zaměřenou na podporu reforem ukrajinského civilního bezpečnostního sektoru, tedy policie a justice. Unie podle ní také podporuje další ukrajinské reformy v oblastech jako je hospodářství, vláda práva či boj s korupcí.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je vláda zákona, dobré vládnutí, boj s korupcí a decentralizace země tím nejdůležitějším, co nyní musí Ukrajina udělat. Nová ukrajinská vláda je podle něj dost silná na to, aby se do těchto změn pustila, a je si této nutnosti vědoma. "Je tu stále riziko, že se bohužel může zopakovat, co jsme viděli v minulosti - selhání politických elit a neschopnost transformovat zemi," varoval český ministr.

V případě budování schopností partnerských zemí NATO pokročilo ve schopnostech poskytnout na vyžádání pomoc třetím zemím. Prvními příjemci této cílené asistence budou Moldavsko, Gruzie a Jordánsko. Předmětem diskuse byla i implementace ambiciózního substantivního balíčku pro Gruzii, jehož výrazným příznivcem byla na summitu ve Walesu i ČR.

Témata: NATO | Rusko

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje