Ruská hrozba? NATO jen zvyšuje napětí, hřímá Putinův diplomat

Moskva/Brusel - Vzájemné obviňování mezi NATO a Moskvou nebere konce. "Předvádění síly aliance na její východní hranici může zvýšit vojenské napětí v oblasti a vést k vážným vojenským incidentům," řekl dnes ruským novinářům ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

"NATO tohle všechno dělá pod zástěrkou takzvané 'ruské hrozby'," citovala agentura TASS Gruškův komentář k takzvanému Akčnímu plánu připravenosti, kterým aliance reaguje na změněné bezpečnostní prostředí po ruském zabrání Krymu a dalších krocích Moskvy v ukrajinské krizi.

Součástí plánu je i vznik aliančních sil velmi rychlé reakce, které budou v případě krize schopné zasáhnout na území členské země NATO v několika dnech, nebo zvýšený počet vojenských cvičení. Podle Gruška aliance ohlašuje nové armádní manévry prakticky každý druhý den.

Gruško prohlásil, že NATO v posledních letech uvolnila obrovské peníze do infrastruktury, což u hranic s Ruskem vytváří "nové skutečnosti". "Tohle je absolutně slepá ulička a my cítíme, že NATO zvyšuje napětí v oblastech, kde není žádný objektivní důvod k nadbytečnému zbrojení. Pobaltí bylo vždy jedním z nejklidnějších regionů," dodal.

Gruško je přesvědčen, že nynější počínání aliance je v regionálním a celoevropském rozměru vážnou změnou k horšímu. Další možné rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím ale považuje za politický a vojenský projekt, který je "u konce s dechem".

Češi v pohotovostních silách NATO

"K tomu, aby bylo možné zajistit požadovaný časový limit (48 hodin) nasazení, je nutné mít na směrech pravděpodobného nasazení předsunuté základny, kde budou uloženy zásoby výzbroje, munice, výstroje a provozních hmot. To znamená poměrně vysokou úroveň unifikace, a to nejenom v případě munice. V opačném případě by náklady na udržování těchto sil dosahovaly neúměrně vysokých finančních částek," říká pro natoaktual.cz Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu.

"Na druhou stranu, i když je zvýšení unifikace výzbroje aliančních partnerů obecně požadovaný cíl, je nutné si uvědomit, že účast v těchto silách znamená zrychlit proces unifikace a nutně zvýšené investice, a to v relativně krátké době," tvrdí Šedivý a dodává:

"To platí jak pro českou armádu, tak ostatní účastníky projektu. Protože lze předpokládat, že bude alespoň v tomto kontingentu, ke kterému se ještě na summitu ústy prezidenta ČR přihlásila, vedoucí roli zastávat Velká Británie, výzbroj našich vyčleněných jednotek by měla být v co nejvyšší úrovni kompatibilní s armádou Velké Británie. Celý projekt je v počátku a je možné formování pohotovostních sil upravit. To se určitě bude dít. Bylo by žádoucí, abychom z tohoto hlediska uvažovali o kontingentu, který by byl sestaven buď z armád V4 nebo aby v něm měly armády V4 výrazný podíl."

Témata: NATO | Rusko

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje