Belgie chce svoje hranolky na seznamu UNESCO. Bude Francie zuřit?

Brusel - Na seznamu kulturního dědictví UNESCO chybí naše hranolky, stěžují si Belgičané a hodlají to změnit. Možná si říkáte, že jde jen o kuriozitu, jenže hranolky mohou ovlivnit i politické klima v zemi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Web pod heslem Všichni společně za naše belgické hranolky! vyzývá Belgičany, aby podepisovali petici, která požaduje zapsání jejich lahůdky na seznam UNESCO. Začátek kampaně přišel v době, kdy se v Belgii do 7. prosince koná 4. ročník Týdne hranolků.

Ministr zemědělství René Collin při této příležitosti oznámil, že frankofonní Valonsko, kde žije na 4,5 milionu lidí, a germanofonní oblast s asi 70.000 obyvateli zapíšou hranolky smažené v oleji na vlastní seznam regionálního nehmotného dědictví. To stejné učinilo Vlámsko, kde žije kolem šesti milionů Belgičanů, již loni.

Belgická iniciativa nejspíš oživí letitý a vášněmi provázený spor mezi Belgií a Francií. Ve Francii se traduje, že první smažené pomfrity se prodávaly v pařížských pouličních stáncích krátce po velké revoluci koncem 18. století. Podle belgických pověstí hranolky vznikly ve městě Namur už v 17. století. Tamní rybáři si prý často smažili úlovky z řeky Meuse, když ale jedné zimy řeka zamrzla, nahradili ryby bramborami ve tvaru útlých rybiček.

Jak se to stalo, že v angličtině (americké) se hranolkům říká french fries? Za 1. světové války, když přišli Američtí vojáci do Belgie - její frankofonní části, pohostili je hranolky. A protože si vojáci mysleli, že jsou ve Francii, dali hranolkům jméno francouzské smažené brambory.

Ovšem to, co se v Americe vydává za hranolky, má k těm pravým daleko asi tak jako trabant k ferarri. V žádném případě se totiž nesmějí hranolky smažit v oleji. Hlavně použít na ně olivový olej je v očích Belgičanů málem svatokrádež. Oleje totiž potlačují chuť brambor. Hranolky se musí smažit v sádle - hovězím, píše Rozhlas.cz.

Témata: UNESCO | Belgie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama