Kapitán Costy Concordie: Zachránil jsem mnoho lidských životů

Tuscan - Francesco Schettino, kapitán lodi Costa Concordia, která ztroskotala v roce 2012 u italského ostrova Giglio, přičemž se v jejích útrobách utopilo 32 lidí, tvrdí, že svým jednáním zachránil velké množství životů. U soudu přitom čelí obvinění, že celou nehodu způsobil a následně rychle potápějící se plavidlo opustil. Informuje server news.com.au.

Costa Concordia ztroskotala dne 13. ledna 2012 na mělčině poblíž toskánského pobřeží. Přes 4000 lidí, nacházejících se v té době na palubě, muselo být evakuováno. Při ztroskotání lodi zemřelo dvaatřicet osob.
doporučujeme

Schettino vystoupil s prohlášením, že jeho z mnoha stran kritizovaný příkaz odložit evakuaci lodi ve skutečnosti mnoho lidských životů zachránil. "Chtěl jsem dostat loď co nejblíže k ostrovu, jak jen to bylo možné. S ohledem na to jak se třásla, pokud bych spustil sedm dlouhých hvizdů a jeden krátký (námořní signál k opuštění lodi), lidé by se začali vrhat do vody," uvedl čtyřiapadesátiletý kapitán.

U soudu, který probíhá ve městě Tuscan, přitom Schettino čelí nepříjemným otázkám žaloby, proč bezprostředně po nárazu lodi na útes nevydal pokyn k opuštění plavidla. Costa Concordia narazila v 21.45, avšak příkaz k evakuaci zazněl až 22.54, kdy se kolos již pozvolna sunul k břehům Giglia. Zde nakonec narazil na dno a z poloviny skončil pod hladinou.

Kapitán čelí u soudu obvinění ze zabití. Za vinu je mu kladena nejen samotná havárie, ale také selhání v následujících kritických okamžicích. Přitěžující okolností je skutečnost, že Ital plavidlo opustil jako jeden z prvních, namísto toho, aby řídil evakuaci 4229 osob na palubě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama