Hypnóza či ďáblův dech? Zákeřný trik děsí, experti tápou +VIDEO

Londýn – Šokující zážitek má za sebou majitel jednoho londýnského obchodu s lihovinami Aftab Haider (56). Zloděj ho „zhypnotizoval“ a následně okradl o několik set liber. Je vůbec něco takového možné? Podobné případy už byly zaznamenány v Nigérii, Indii, Itálii a nyní i Británii. Podívejte se, co zachytila bezpečnostní kamera.

Policie Velké Británie

Kapsář, pravděpodobně z východní Evropy, přišel do obchodu a vytasil se s oblíbenou historkou o těhotné manželce, která nutně potřebuje vodu. Pak se dotkl Haiderova břicha, patrně tak naznačoval stav své ženy. Vtom prodavač zůstal několik vteřin nehybně stát jakoby v transu. Toho zloděj využil, ukradl mu z kapes peníze a dal se na útěk.

Zdroj: YouTube

„Jsem naštvaný z toho, co se mi přihodilo. Nechci, aby se něco takového stalo i dalším obchodníkům. Bylo už pozdě večer, byl jsem unavený. Nejsem si zcela jistý, ale cítil jsem se zhypnotizovaný," popsal nepříjemnou zkušenost Haider.

Hypnoterapeut Trevor Hoskisson k tomu pro Daily Mail říká: „Pokud je někdo vysoce hypnabilní, bylo by možné, aby se to stalo. Ten kapsář už obchod někdy dříve navštívil, aby vysondoval, jak to tam chodí a zda lze s prodavačem manipulovat." V Británii je tato metoda nezvyklá, ale například v Itálii už byly zaznamenány desítky takových případů. „Je to velmi vzácné, protože podle obecných poznatků o hypnóze nelze člověka donutit, aby udělal něco proti svým morálním zasádám, například mu není možné přikázat, aby spáchal proti své vůli zločin."

Jack Raymond, další odborník na hypnózu, je naopak skeptický: „O hypnózu tady nejde. Kapsáři mají svoje metody k odvedení pozornosti dokonale vypracované. Záleží na tom, co říkají, ale i na jejich pohybech. Prodavač cítil jen doteky na břiše, ale už nezaregistroval zlodějovy prsty v kapse." Raymond vysvětluje dál: „Každý z nás je někdy v transu – když čteme knihu, když se díváme na televizi nebo například ráno, když jsme ještě rozespalí. Centrum mozku, které hlídá naši pozornost, je v těchto situacích vypnuté."

Policie, která případ vyšetřuje, je bezradná. „Okradený muž připouští, že v okamžiku krádeže nevěděl, co se s ním děje. Zdá se, že pachatel dokázal perfektně odvést mužovu pozornost, zatímco mu bral z kapes peníze," stojí v prohlášení vyšetřovatelů. Po muži se pátrá.

Tento případ spustil v internetových diskuzích vášnivou debatu. Podle některých lidí zloděj mohl použít skopolamin (droga známá jako „ďáblův dech"), což je tropionový alkaloid lilkovitých rostlin a durmanu, který zklidňuje mozkovou aktivitu. Tato látka není žádné novum. Při výslechu ji zkoušeli nacisté i komunistická StB jako „sérum pravdy". Člověk po jejím podání ztrácí zábrany a schopnost odporu.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje