Fico zkritizoval opozici. Co provedla?

Nitra - Slovenský premiér a předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico dnes na slavnostním sjezdu strany u příležitosti 15. výročí jejího založení kritizoval opozici a obhajobu politiky levicové vlády. V projevu před účastníky, mezi nimiž byl i český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, Fico označil svou stranu za základ politické stability v zemi.

Rober Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Během své řeči opětovně kritizoval sankce, které na Rusko uvalila Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině. Také Sobotka využil svůj projev ke kritice pravice v České republice.

Směr-SD je na Slovensku dlouhodobě nejpopulárnějším politickým subjektem, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Ta mu v roce 2012 umožnila vytvořit jednobarevný kabinet. Další parlamentní volby jsou v zemi naplánovány na rok 2016.

"V březnu 2016 budou voliči rozhodovat, zda chtějí politickou stabilitu, nebo slepenec. Zda chtějí reálnou politickou alternativu vyzkoušenou dvěma (obdobími) vládnutí Směru-sociální demokracie, nebo alternativu nenávisti bez jakékoliv programové a hodnotové politiky," prohlásil Fico. Dodal, že protipólem stabilní strany Směr-SD je "atomizovaná a zdevastovaná opozice".

Opozice podle Fica nedokáže soupeřit s vládní stranou na poli politiky, a proto za podpory některých médií prý nabízí pouze nenávist a usiluje o to, aby o Směru-SD vytvořila co možná nejhorší obraz. Kritizoval opoziční politiky také za organizování protivládních mítinků, které přirovnal k "balkanizaci slovenské politiky".

Zmiňované demonstrace na protest proti korupci zorganizovali opoziční poslanci v uplynulých týdnech v reakci na údajně předražený nákup techniky pro jednu státem kontrolovanou nemocnici, kvůli kterému podala demisi ministryně zdravotnictví. Po protestech lidí odstoupil z postu šéfa sněmovny místopředseda Směru-SD Pavol Paška, kterého opozice kvůli jeho dřívějším podnikatelským aktivitám označila za nekorunovaného krále slovenského zdravotnictví.

Na sjezdu Směru-SD vystoupil také šéf ČSSD Sobotka, který označil slovenskou sociální demokracii za nejstabilnější politickou stranu na Slovensku a který kromě jiného kritizoval české pravicové strany. "I u nás neúspěšná pravice, která skončila v opozici, nám dává 'dobré' rady, jak to máme dělat. Samy neuspěly, zklamaly, selhaly. O rady neúspěšných politiků pravice nestojíme a vám bych doporučoval to samé," řekl Sobotka.

Témata: Slovensko | Fico, Robert
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama