Šokující manýry politiků: Pít stejné šampaňské jako „spodina“? Fuj

Londýn – Mezi britskou Sněmovnou lordů (House of Lords) a Dolní „poslaneckou“ sněmovnou (House of Commons) vypukl neobvyklý spor. Návrh na společný catering v obou komorách byl na lordy už příliš, informuje Daily Mail. Nehodlají totiž pít stejné šampaňské jako „spodina“. Tato zpráva dopálila běžné Brity, kteří si v diskuzi na internetu neberou servítek. Padají slova o starých páprdech, co se chodí do parlamentu akorát vyspat za peníze daňových poplatníků.

Londýn, Houses of Parliament

Skupina britských poslanců v současnosti prošetřuje, jak hospodaří Dolní sněmovna. V průběhu slyšení se dostaly na povrch neuvěřitelné věci. Sir Malcolm Jack, který měl do roku 2011 na starosti celkový chod Dolní sněmovny včetně financí, řekl, že se poslanci a lordi v rámci úspor dohodli na sdílení služeb v oblasti IT a úklidu. Obě komory mají také jeden archiv. To ještě členové horní komory unesli, ale návrh na stejné gastronomické služby s poslanci už nepřekousli.

„Lordi mají obavy o kvalitu šampaňského, které je podáváno v Dolní sněmovně," prozradil Malcolm. Jack Straw, který předsedá Správní komisi Dolní sněmovny byl v šoku: „To jste si právě vymyslel, ne?" řekl Malcolmovi. Ten ale trvá na svém: „Je to pravda."

Od roku 2010 Sněmovna lordů koupila už 17 tisíc lahví šampaňského v hodnotě 266 tisíc liber (zhruba 9 310 000 korun). Lordi se brání slovy, že jim vůbec nejde o značku šampaňského, ale jsou prý prostě věci, které musejí být naprosto dokonalé. A tou je právě catering. Sdílení s Dolní sněmovnou tedy nepřípadá v úvahu.

Mezi lordy a poslanci to ale skřípe ve vícero oblastech. Například se hádají o vlastnictví tzv. Pugin Room, kde se nachází vzácný křišťálový lustr a rudý koberec. Pugin Room je v prostorách Dolní sněmovny a konají se v ní například důležité večeře, při nichž se rozebírá politika.

Podle reakcí na internetu se zdá, že Angličany a Čechy jedna věc spojuje – vztah k horní komoře parlamentu není právě nejlepší. Zde několik komentářů:

„Místo handrkování se o šampaňské by se měli podívat na videa, jak lidé umírají kvůli mizernému zdravotnictví."

„Tato liga prďolů žije ve světě fantazie, ukažte jim reálný život v současné Británii."

„Nejvyšší čas s těmi kopyty skoncovat."

„Proč my, daňoví poplatníci, jim dovolíme, aby vyvázli bez trestu."

„Konečně víme, jaké mají lordi priority."

Najdou se ale i kladné ohlasy: „Mají pravdu, není nic horšího než laciné šampaňské". „Vkus má v Británii stále své místo."

Sněmovna lordů je považována za „kontrolní" komoru s doplňkovou úlohou vzhledem k Dolní sněmovně. Má 825 členů (ačkoliv jejich počet není přesně stanoven), z nichž jsou, s výjimkou dědičných lordů, všichni do své funkce jmenováni. Horní sněmovně předsedá Lord Speaker, přičemž toto označení se užívá i v případě, že se jedná o ženu (to je i případ aktuálně předsedající baronky D'Souza, jež byla zvolena 1.11.2011).

Sněmovna lordů nemůže zabránit tomu, aby se návrh zákona schválený Dolní sněmovnou stal zákonem, může jeho přijetí jen pozdržet. Nemohou-li obě sněmovny dospět ke shodě, může Dolní sněmovna předložit návrh zákona ke královskému schválení bez souhlasu Sněmovny lordů po uplynutí 13 měsíců (nebo 1 měsíce v případě návrhu zákona týkajícího se pouze daní a výdajů).

Jestliže návrh zákona prošel všemi parlamentními stádii, je odeslán královně ke královskému souhlasu, po kterém se stane zákonem. Platí nepsaná zásada, že královský souhlas je udělen každému zákonu schválenému parlamentem, přičemž královský souhlas nebyl odmítnut téměř 300 let.

Zdroj: YouTube
Témata: Velká Británie

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje