Británie se chystá na Měsíc. Detaily mise zveřejněny

Londýn - Britští vědci představili detaily chystané bezpilotní mise k Měsíci. Sonda Lunar Mission One má mimo jiné prověřit možnost, zda bude na našem vesmírném souputníkovi možné vybudovat obytnou stanici a odebrat vzorky hornin z hloubky 100 metrů. Informuje server BBC.

371
doporučujeme

Mise se zaměří na jižní pól Měsíce. Měla by rovněž rozšířit geologické poznatky o tomto tělese. V tomto ohledu bude klíčový především 100 metrů hluboký vrt, který zařízení vyvrtá a následně z něj odebere vzorky.

Zvláštním aspektem celého projektu je jeho financování. Jelikož vědci tvrdí, že peníze na vědu se neustále tenčí, rozhodli se uspořádat veřejnou sbírku. Tímto způsobem chtějí sehnat potřebnou půlmiliardu liber (zhruba 17 miliard korun). Lidé, kteří přispějí, mohou za oplátku vyslat na povrch Měsíce svou DNA.

Psali jsme:  

Tým však zdůrazňuje, že akce je ryze vědeckým projektem s jasnými úkoly. Profesor Ian Crawford v tomto ohledu podotýká, že navzdory více než pěti desítkám lunárních expedic, které zatím proběhly, včetně šesti přistání s lidskou posádkou, zůstává Měsíc stále zahalen množstvím tajemství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama