Děsivé a šokující pákistánské praktiky? Europoslanec prozradil víc

Praha/Brusel - Případ pákistánské křesťanky jménem Asia Bibi, které nyní hrozí smrt, otřásl europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. "Co provedla tak strašného, že byla tato matka pěti dětí odsouzena k nejhoršímu možnému trestu?" ptá se ve svém komentáři, který poskytl serveru EuroZprávy.cz. V podstatě nic, pouze se napila se ze studny, z níž čerpali muslimové.

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Vesničanky tento čin to označily za rouhačství, resp. urážku proroka Mohameda, a ženě za to hrozí trest smrti oběšením. Jak upozorňuje Zdechovský, zní to absurdně, ale bohužel je to pravda.

Připomíná, že děsivé a šokující praktiky přítomné uvnitř pákistánské justice můžeme vidět ze svědectví této statečné pákistánské křesťanky. Asia Bibi popisuje chvíli, kdy si vyslechla svůj verdikt, následovně:

"Plakala jsem osamoceně a zakrývala si hlavu rukama. Nemůžu už déle snášet pohled na lidi plné nenávisti aplaudující zabití nebohé dělnice na farmě. Už je nevidím, ale stále je slyším, dav tleskající soudci ve stoje a skandující: 'Zabte ji! Zabte ji! Allahu Akbar!' Budovu soudu zaplavil euforický dav, který vtrhl do dveří a skandoval: „Pomstu pro svatého proroka! Alláh je veliký! Hodili mě do dodávky jako koš na odpadky. V jejich očích jsem ztratila veškerou lidskost."

"Život této ženy visí na vlásku. Asia Bibi vede už čtyři roky bitvu s pákistánskými soudy a spasit ji může už jenom nejvyšší soud. Zbytek rodiny na tom není o mnoho lépe, protože musí žít v permanentním strachu. Manžel Bibi se s dětmi skrývá a tají svou pravou identitu," píše Zdechovský.

On sám se tomu nediví, protože by manžela mohl potkat stejný osud, jako nedávno křesťanský pár, který byl zaživa upálený více než tisícihlavým davem. A stačilo pouhé obvinění ze spálení veršů Koránu, aby byl nevinný pár zlynčován rozvášněným davem, i přesto, že zmíněné obvinění se však nikdy neprokázalo.

"Manžel odsouzené křesťanky se údajně se živí jako nádeník. Svoji manželku navštěvuje její muž jednou za měsíc. Musí při tom absolvovat pět a půl hodiny dlouhou cestu do vězení v Multanu. V posledním vzkazu, který po něm Bibi poslala, děkuje pařížskému starostovi, který nabídl rodině azyl," popisuje dále europoslanec.

Obhájci lidských práv bývají vražděni

Ani obhájci lidských práv to nemají v Pákistánu podle europoslance lehké. "Aktivní veřejné vystupování proti zákonu proti rouhání může v Pákistánu člověka stát život. Šahbáz Bhattí, ministr pro menšiny a jediný křesťanský ministr tehdejší vlády zaplatil za svoji obhajobu odsouzené ženy životem. Zavražděn byl pákistánskými talibanci, kteří ho považovali za „ známého rouhače." Stejný osud potkal také pandžábského guvernéra Salmana Tasíra, který byl zabit členem vlastní ochranky za podporu Asia Bibi a za svoji opozici vůči zákonu proti rouhání," tvrdí Zdechovský.

"Jak je tedy možné, že EU poskytuje finanční pomoc zemi, která umožňuje takové praktiky? Evropský parlament už vyzval ke zrušení zákona proti rouhání, který bývá využívaný jako nástroj užívaný mj. k pronásledování příslušníků menšin. Paradoxně jsou ale ve velké většině oběťmi zákona proti rouhání sami muslimové," uvádí europoslanec.

Dodává, že nesmí ale zůstat jen u rezolucí a EU musí zvážit další rozvojovou pomoc a obchodní preference poskytované Pákistánu. Osvobození křesťanky odsouzené k smrti by podle něj mělo být podmínkou „sine qua non" pro pokračování jakékoli pomoci, přes to prostě vlak nejede.

"Dodržování základních lidských práv je konec konců jednou z podmínek EU pro země, kterým se rozvojové pomoci a obchodních preferencí ze strany EU dostává, tak proč pomoc neomezit či nezastavit? EU zde musí projevit svoji sílu, aby mohla být ve světě respektovanou silou," uzavřel europoslanec.

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje